fotoğraf guruları- yeter artık benim duyuruma hayvan gibi ilgi gösterin!!!!

Sİnir oluyorum, buraya birisig eliyor, şu makine, şu lens bişeyler diyor, 32094802394 tane cevap!!

her neyse!

sonunda iki kamera arasında kaldım.

biri olympus pen e-pm2 + 14-42mm + 17mm f2.8
diğeri fujifilm x20

aralarında 20 pound fark var, oly daha ucuz.

artı eksilerini yazayım

olympus:
+içinde dana gibi mft sensör var
+sensör bağlantılı image quality daha iy
+daha yüksek iso performansı
+değiştirilebilir lens!
+dokunmatik ekran, dolayısıyla dokunmatik ekran ile çekim ve focuslama
+yanında 14-42mm ve 17mm f2.8 lensler ile gelicek olması
+build in wi-fi olamsı
-kötü ve ele oturmayan tasarım
-kontroller zayıf, enstantane diyafram gibi ayarlar rhat yapılamıyor
-viewfinder ı yok, ekstradan alınabilir tabi
-zoom lensleri hem çok büyük hem de çok yavaş
-fujiye oranla daha yavaş af

fuji x20:
+inanılmaz tasarım
+kontrollerin ve ayarların çok rahat yapılması
+28-112mm f2.0-2.8 lensinin olması, ve bu lense rağmen kompakt boyutlarda olması
+görüntü kalitesi olarak diğer kompaktlardan (çoğundan)çok daha ileri olması
+içinde bilgi barındıranhybrid optical viewfinder
+aşırı hızlı af
+sweep panorama modu (benim çok işime yarıyor!!)
-sensörü çoğu kompakttan ufak olsa da mft sensörlerin 4 te biri kadar ufak bir sensör barındırması
-sensör boyutu nedeniyle image qualitysinin oly den kötü olması
-iso hassasiyetinin oly e oranla düşük olması
-lensinin değiştirilememesi
-sensör boyutu nedeniyle dar aland erinliği vermemesi (f2-2.8 lense rağmen)

kamerayı alma nedenim, dslr ım yerine gündelik hayatta sokakta daha ufak ve taşınabilir bir şey taşımak. tabi aile-arkadaş çekmek de cabası. yani kompakt boyutlara ihtiyaç duyuyorum. ayrıca dslr ile çıktığımda da dslr de olmayan bir aralığı kapsayarak dslrm de lens değşitirme derdinden kurtulmak. daha çok street photography ile ilgilendiğimi de söylemek isterim.

kararımı verdim bu ikisinden birisini alacağım, ama hangisini, fikir verirseniz, daha önce bu makinelerden herhangi bir tanesini kullanmış olan ve artı ve eksilerini belirtebilecek olanb ir arkadaşımız varsa mesela...

görüntü ve lens olarak kalbimden fuji geçiyor, ama image quality olarak da olympus geçiyor. bu arada olympus un diyafram enstantane gibi ayarlanının yapılması pek de pratik değil.

en büyük korkum dslr dan sonra fujinin sensörüyle attan inip eşşeğe binmiş gibi hissetmek

e-pl1 kullandım gayet iyiydi.

bu arada viewfinder'ı neredeyse makine fiyatına haberin olsun.

biz taşıması kolay olsun diye de e-pl1 ve 450d satıp sony nex 5-r aldık. bütçen yetiyorsa bence bir araştır. biz kalitesine hayran kaldık.
  • marido  (26.06.13 20:57:03 ~ 20:59:00)
Olympus al aga. Asla pisman olmazsin.

  • chavezding  (26.06.13 21:14:23)
of fuji çok güzelmiş ^^
yine de olympus daha avantajlı gibi gözüküyor. sensör büyüklüğü, lens değiştirilebilmesi, bi de iso. bu üçü mühim =)

  • kobuzchu kiz  (26.06.13 21:18:44)
bu arada, inanilmaz ucuz fiyatlara panasonic gx1 bulunabiliyor bu aralar. onlara da bir bak derim.

  • chavezding  (27.06.13 00:23:37)
panasonic gx1 kullandım, hatta çevremde bir çok isnana da aldırdım, ama şu an alabilme imkanım yok ne yazık ki... keşke olsa...

  • cedric tweedledee  (27.06.13 01:36:29)
sony nex 5 e bütçem yetiyor ama gelen lens çok büyük. çok daha ufak bir şey istiyorum, sony lensleri arasında tek işimi görecek lens 16mm f2.8 ki o da sevdiğim bir odak uzaklığı değil.

sony 16-50 mm ufak zoom lensler de anlamsız pahalı. yan, bütçemi aşıyor öyle olunca.

peki e-pl1 in taşıması neden sorun oldu ?
  • cedric tweedledee  (27.06.13 01:40:28)
e-pl1 taşıması sorun olmadı da elden çıkarıp daha iyi bir taşınabilir makine almak istedik.

lens büyüklüğünden kastettiğin fiziksel büyüklükse ikisini de kit lensiyle kullandım aynı hacme sahiplerdi.

fotoğraf ve film kaliteleri arasında ise dağlar kadar fark var.
  • marido  (27.06.13 09:07:59)
Sony 16mm berbat bir lens hic dusunme bile onu. Adam gibi nex lensleri de hem pahali hem buyuk. M43 candir o acidan.

  • chavezding  (27.06.13 15:45:03)
ben de sadece lens opsiyonu nedeniyle mft ye daha sıcak bakıyordum. hem image quality bakımından aps-c den hiçbir farkı yokmuş. sadece dof üzüyor beni...

  • cedric tweedledee  (27.06.13 16:43:44)
hocam 25mm f1.4 ince dof icin gayet yeterli bence. full frame gibi degil tabi ama aps-c ile arasindaki fark onemsiz.

  • chavezding  (27.06.13 21:35:11)
çok pahalı lens ya o! o kadar masraf yapamam artık. zaten iyi bir dslr setim var.

zaten yakında 85mm lensime tekrar kavuşuyorum.

dimi ya kendi sorumun cevabını kendim aldım, dof a ihtiyacım yok çok da fazla. zaten dof istiyorsam alırım slrımı.
  • cedric tweedledee  (27.06.13 21:56:05)
genel düşüncenin aksine sanırsam ki fujiyi alıyorum. çok kötü ikilem ya, şu olympus a birazcık daha fazla kontrol düğmesi koysalarmış ne olurmuş?!!!

  • cedric tweedledee  (27.06.13 21:57:05)
oly e karar verdim!

  • cedric tweedledee  (28.06.13 03:18:20)