150.000e tek ev mi 75.000'lik iki ev mi?

Beyler soru başlıkta. Oturmalık değil yatırımlık. 150.000TL var cepte. 150.000lik bir ev mi yoksa 75.000tllik iki ev mi almak mantıklı?

75lik iki ev daha mantıklı.

küçük evler daha hızlı değer kazanıyorlar, tabi yerleri de önemli.

NOT: 75lik derken hemen hemen aynı yerde daha küçük evler olduğunu varsaydım.
  • fakyoras  (26.06.13 17:49:01)
Tamamen yerine-durumuna göre. Hangisinin daha çok değerleneceği öngörülüyorsa o. Neticede yatırım için yapılacaksa, sana kazanç getirmesi için ileride değerinin artması lazım.

Değerler artmayacaksa, hangisine talep daha fazla olur diye düşünüp hareket etmek lazım. 75000 liralık ev muhtemelen kötü olacağından kiralamak bile zor olabilir. (belki de ucuz olacağından daha kolay olur, onu hesap etmen lazım)
  • long live rock n roll  (26.06.13 17:51:07)
Duruma göre değişir , değerlenme faktörleri devreye girer , benim tercihim böyle belirlenir , sonuçta iki evden ev başına 5 yılda 15 bin kar var birde tek evden iki yılda 25 bin var .

  • colorwithnotexist  (26.06.13 18:18:19)
150 bin liralık evin 750 lira kira getirisi varsa 75 binlik evin 500 lira getirisi oluyor. dolayısıyla 2 ev daha karlı. Tabii depremde yıkılma riski iki katına çıkıyor. ayrıca iki evin emlak vergisi ve kira vergisi da farklı olacak.

  • marido  (26.06.13 18:38:55)
iki ev, iki kira.

  • the kene  (26.06.13 19:00:04)
150000 lik evi tercih ederim.
ev 75000 likse mutlaka bir eksiği oluyor, biz mantolamaydı tesisattı derken 2 yıllık kira gelirini gömdüğümüz evlerde gördük. üzerine çift ev olunca daha çok vergi vereceksin, uğraşması dert oluyor, genelde şehre uzak olduğundan sorun olduğuna fazla bişi yapamıyorsun.

asıl önemli olan evin ne kadar gelir getirebileceği, durumu vb.
75000 e evi istanbulda zaten alamazsın, 150 binliği gerekirse müteahhitle anlaşır yıktırır, 800 bine bile ittirirsin, ki ittiren tanıyorum.
  • joe dalton  (03.01.14 11:09:28)