Blog İşleri

Merhabalar,

Blog işleri ile içli dışlı arkadaşlara sormak isterim ki, blogdaki materyallerin telif hakları nasıl oluyor? Mesela ben internetten bulduğum bir fotoğrafı, bir film afişini veya youtube dan bir şarkıyı blogumda yayınlayabilir miyim?

Bu tarz içeriklerde, blogspot için google beni uyarır mı?

yayınlayabilirsin. öyle bir engel yok. yazı paylaşacaksan altına kaynak belirtirsen hoş olur. ama afiş, müzik, fotoğraf paylaşımında sorun yok.

haa mesela bir arkadaşını çekersin koyarsın bloga, arkadaşın benden izin almadı benim resmimi koyarken diye dava edebilir.
  • utkucbkc  (24.06.13 19:41:48)
sağol utkucbkc. yalnız arkadaşım dava ederken diğer içerik sahipleri neden dava etmesin? sorun yok derken, uğraşmazlar mı demek istiyorsun?

  • absel  (24.06.13 19:43:06)
youtube'da video yükleyicisi seçebiliyor onu " bu video youtube harici bir şeyde yayınlanamaz " diye, öyle seçerse sen bloga koysan bile video çalışmıyor. eğer yükleyici bu seçeneği işaretlemediyse paylaşıma açık demektir, videomu sitene koymuşsun seni dava ediyorum deme hakkı yok.

film afişleri, ünlü fotoğrafları vs. için de amerika da yasa çıkıyordu, yani sen beyonce ya da telif hakkı kimdeyse ondan izin almadan paylaşımda bulunamayacaktın, ama yasa çıkmadı. bunun içinde yasal bir şey yok.

televizyon programlarında onlarca şarkı dönüyor mesela, hiçbirinin izin aldığını sanmıyorum emi'den, defjam'dan.

bir de eğer sen yine de tereddütlü olursan en kolay yol şu oluyor mesela şuan sen youtube'a ünlü bir klip yüklersen, youtube hemen engelliyor videonun izlenmesini " bu klip senin değil " diyor. sende videonun altına açıklama kısmına " bu klip xxxxx adlı sanatçıya ait olup, telif hakları xxx müziğe aittir " ya da " videonun telif hakları bana ait değildir " yazarsan videonun üzerinde bulunan engel kalkıyor.

sadece blogspot üzerinde binlerce blog var, bu bloglarda yasal olmayan paylaşımlar bile yapılıyorken, kimse aa sen benim tasarladığım afişi paylaşmışsın demez.
  • utkucbkc  (24.06.13 19:59:18 ~ 20:00:20)