kpss önlisans memur alımı/birkaç sorum var tavsiye verirseniz çok sevinirim

öncelikle bu atamada önlisans mezunlarından yaklaşık 6 bin küsür kişi alacaklarmış.

şimdi ben 83.13 puan aldım
10751. sıradayım
kendi alanımda da 180. sırada falanım

1. yanlış hatırlamıyorsam bundan önce bir atama daha oldu bunda kaç kişi alındı önlisanstan? atıyorum 4bin küsür kişi alındıysa benim bu atamada atanmam lazım mantıken değil mi?(tervihler sebebiyle oynama yapabilir tabii bunu göz ardı edersek)

2. bu veya bundan sonraki atamada atanma şansım nedir?

3. kendi alanımda tercih yaparsam kontenjanlar hep 1 veya 2 kişi toplamda ise teknikerlikten tercih yapsam gidebileceğim şehirlerin hepsini yazdığımda 8 adet tercih sırası kapatırken yine toplamda 12 kontenjanlık şansım oluyor.

fakat 3001'e(herhangi önlisanstan mezun şartlı olan) göre yaparsam 19 kontenjanlı yerlerle falan dolduruyorum şansım bi' bakıma artıyor fakat bu sefer de aynı tercihleri yapacak kişi sayısı da artıyor.

sizce 3001'e göre mi yapayım kendi alanıma göre mi?

4. geçmiş atamalara ait taban puanları öğreniyorduk bir yerden o neredeydi?

5.tercih yaparken mesela memurluk için ankara'dan 40 kişilik bir tercih var bunu mu üste yazayım sizce yoksa 19 kişilik balıkesir, denizli gibi şehirleri mi?

teşekkürler şimdiden.

edit: bölüm endüstriyel elektronik

Bölümünü yazarsan daha mantıklı yorum yapılabilir. Ama bu atamada hizmetli kadrosu dışında 3001 kadroları 83'e düşmez sanırım. Özellikle 30 tercih meselesi iyice karıştırdı durumları. Kasım atamasinda bir ihtimalle 83 puana inebilir 3001. En kotu ihtimalle 2014 Mayıs atanirsin.

  • birazbira  (22.06.13 21:44:21)
bölüm: endüstriyel elektronik.

bundan sonra 2 atama daha mı olacak?

bir de abi mantıklı düşündüğümüzde ilk 2 atamada 9 bin küsür atama olmuş ben 10751 sıradayım mantıken 3 atamada rahat rahat girmem lazım aslında ama.

bu arada geçen atamalarda yoplam kaç tane benim bölümümden kişi atandı öğrenebiliyor muyuz?
  • bilgedenfsaa  (22.06.13 22:00:31 ~ 22:00:49)
Şimdi şöyle; ÖSYM'nin sitesinden 2012-2 atama sonuçlarını bulabilirsin. Oradan 3 aşağı 5 yukarı senin puanindan yüksek kaç alım olmus sayabilirsin. Yani 6000 alım olması hepsinin senin puanindan yüksek olacağı anlamına gelmez. Bazı bölüm mezunları kendi bölümlerine cok düşük puanlarla ataniyorlar. Ondan bu atamada ve kasim atamasinda o puana düşmesi zor gibi hizmetli kadrosu dışında. Ama o kadroyu seçme bence bu atamada. En son çare onu düşünürsün.

  • birazbira  (22.06.13 22:30:37)
Kendi bölümünden 3001 lere kac kisi atanmis bulamazsin diye biliyorum

  • birazbira  (22.06.13 22:32:18)
yok kendi bölümünden kaç kişi atanmış toplumda. nereye atandığı önemli değil.

hem düşük olanlar tek tuk oluyor benim gördüğüm, hatırladığım kadarıyla.
  • bilgedenfsaa  (22.06.13 22:35:06)
dokuman.osym.gov.tr

öncelikle buradan ilk atamada bölümünden kaç kişi atandığını bakarsın. ctrl+f yapıp kutucuğa bölümümnün kodunu yazıp tarayacaksın. aynı işi bu kılavuz içinde yaparsın. toplam kişi sayısıyla senin sıralaman arasında uçurum varsa bölümünde umutlanmana gerek. bölümün teknıkerlık olduğundan teknıkerlık memurluktan statü olarak üstündür. bu açıdan önce bölümüne bakmak lazım.

birinci atamada 3500 civarı diye hatılıyorum ben.

gelelım 3001'e. şimdi bu atamada anormal bir sayı çıktı. normalde puanlar 85 ın altına düşmezdi ama sayı çok iyi olunca hızmetli kadrosu 82-83 civarı kapatacak. ancak yine de düz memurluk gelmez gibi.
  • erektus  (22.06.13 22:36:22)
bir de hizmetli dediği bildiğin temizlikçi falan değil mi?

  • bilgedenfsaa  (22.06.13 22:36:54)
temizlikçi değil. temizlik elemanları genelde şirketten oluyor. işte getir götür işleri diyelim.

  • erektus  (22.06.13 22:41:25)
biraz daha açabilir misin abi sana zahmet. veya ilgili link varsa gönder okuyayım.

tavsiyeniz. hizmetliyi de ekleyeyim mi sizce sonlara doğru bir de? zira teknikerlikte şansım düşük. memurlukta öyle diyorsunuz? tavsiyeniz nedir?
  • bilgedenfsaa  (22.06.13 22:43:13)
bölümünüz toplamda kaç kişi almış onu söylerseniz daha net bir tavsiyede bulunabilirim. bölümünüz teknikerlik, statü olarak en iyi önlisans kadrosu. ama eğer uçurum varsa diğer atamalarda bile olamayacak gibiyse alternatifler düşünülebilir.

hizmetlilik şöyle, gittiğiniz kuruma göre değişir. çok rahat hizmetlilerin olduğu yerler de olabilir ama genellikle problemli bir kadrodur. amir memura kızar memur acısını hizmetliden çıkarır. Kadronuz yardım hizmet sonuçta. Gidiceğiniz yere ve karşılacağınız insanlara göre değişmekle birlkte, çay-kahve servisi, fotokopi çekme, dışarı alışverişe gitme vs. Bunlar yapılır.

Şehir tercihin yoksa doğudaki memurluk da denenebilir. Belkş ucundan yakalanabilir. Bir ihtimal.
  • erektus  (22.06.13 22:49:39)
Eger beklerim sorun olmaz diyorsan bekle kasımda şansını denersin. Yok bekleyemem diyorsan yaz elbette. Ama şunu da bil hizmetli maaşları normal memurluktan düşük oluyor. Yani sonra pişman olmamak için pazartesi gelir idaresi başkanlığını ara onlar alim yapıyordu sanirim. Bir sor bakalım nedir çalışma şartları ve maaş durumu.

  • birazbira  (22.06.13 22:51:42)
ben kendi alanımda 180. sıradayım. ama benden önce kaç kişi atandı bilemiyorum işte. bunu ösym gösterebiliyorsa bakayım. kılavuza baktım bundan önce 1 atama olduysa 20-25 kişi atanmış teknikerliğe. ama benim gibi kendi alanından 3001'e girenler de olmuştur mutlaka. işte kesin bilgi hatta yaklaşık diyebileceğim bilgi elde edemiyorum. ösym acaba diyor mu? şu kadar kişi senin alanından atandı falan diye.

abi doğu bölgesini düşünmüyorum. açıkçası ki bildiğim kadarıyla puan da fazla değişmiyor.

bir de diyelim ki ben memur olarak atandım veya hizmetli olarak. bir sonraki sınava girsem gene atıyorum daha yüksek alsam çalışırken tercih falan yapabiliyor muyum yeni puanla? tekniker atanırım oradan memurluktan istifa etsem falan?
  • bilgedenfsaa  (22.06.13 22:54:54)
şu anda lisans eğitimime devam ediyorum zaten. 3. atamayı da beklerim de olur mu ki o atamada? :m

bir de 4. atama da mı olacak aynı puan üzerinden? bir arkadaş dedi ama.
  • bilgedenfsaa  (22.06.13 22:56:29)
Bildiğim kadarıyla sınavdan önce istifa ediyorsun. Sınavda aldığın puan iyi olursa zaten sorun yok. Kötü olursa 6 ay içinde göreve iade isteyebiliyorsun

  • birazbira  (22.06.13 22:58:52)
2 yilda 4 atama oluyor.

  • birazbira  (22.06.13 22:59:36)
geçen sınavda 3 atama oldu diye hatırlıyorum ben.

istifa olayı falan sakat iş yani. o zaman ben hiç hizmetli yazmıyorum. direkt memurluk yazıyorum abi. teknikerlik de sıkıntılı hep 1-2 kişi. hem tercih sıramı dolduruyor hem de imkansız gibi gözüküyor. hele ki bilemeyince kaç kişi girdi falan.

peki kontenjanı fazla olan yeri mi yukarı yazmalıyım sizce yoksa denizli, kütahya gibi ama kotenjanları diğerlerine göre düşük yerleri mi?
  • bilgedenfsaa  (22.06.13 23:02:21)
burada 1-2 puandan bahsediyoruz. batı 85 civarı kapayacak zaten. 83 ile bir ihtimal dedim ama değişmiyormuş zaten.

20-25 yer sayısı mı kişi sayısı mı. kontenjanları iyi inceledin mi. yenı kılavuzda sayı kaç.

o zaman şöyle bir şey yapabilirsin. üstten başlar bölümünü sıralarsın. bitince içine sinen memurlukları yazar 30'a tamamlarsın. hizmetli de yazmazsın.

iki atama daha olacak 2013 kasım-2014 hazıran. eğer bekleme lüksün varsa ve bölümünden gidersen daha iyi olur.

atandıktan sonra tekrar sınava girip üstkadroya geçme hakkın var. bu durumda muvafakat denen bir olay var. ama sorun çıkarmıyorlar genelde. hatta sınava bile girmeden diploma göstererek yapabilirsin.
  • erektus  (22.06.13 23:06:48)
Geçen sinavda da 4 atama oldu. Yani hangisini basa yazacaginin pek önemi yok. Yani nerede yaşamak istiyorsan onu basa yaz. Ona gore sırala.

  • birazbira  (22.06.13 23:07:07)
yok üst kadro olayı değil. mesela memurluktan atandım sonra tekrar sınava girip teknikerlik için uğraşsam diye dedim ben.

geçen sınavda 81 le 20000 lerdeydim atanamadım. :m 3 tercih yaptım diye hatırlıyorum ben herhalde yanlış hatırlıyorum.

bu arada 20-25 kişi almış tekniker ünvanında yeni de ise 7-10 kişi arasıydı galiba. ama dediğim gibi işte benim alanımdan mutlaka memurluğa da atananlar vardır.

@birazbira

ben liste yaptım zaten o listede hangi şehir gelse sıkıntı yok. ben bi an önce atanmak adına tercihlerde nasıl strateji izlesem diye düşündüm aslında.
  • bilgedenfsaa  (22.06.13 23:12:19)
arkadaşım lisansı bitirirsen bir daha önlisans ataman olmaz zaten. teknıkerlik ataman da olmaz. bir daha gireceğin sınav lisans mı olacak onlısans mı.

  • erektus  (22.06.13 23:15:39)
hayır abi. benim lisansı bitirmeme var daha. bir daha ki sınava lisanstan mezun olmam daha. onda da önlisanstan girsem diye dedim. :)

  • bilgedenfsaa  (22.06.13 23:20:37)
th>vhki>yh th üst kadro olduğundan sınava girip başka bakanlığa atandıktan sonra muvafakat ile geçebilirsin. veya kendi kurumda kadron onlısans olacağından lisans bitirip diplomanı gösterek kadro atlayabilirsin. ancak bu durumda bir daha önlisans sınavına giremezsin.

  • erektus  (22.06.13 23:22:48)
ikinci durumda kendi kurumda kadro atlıyorsun. birinci durumda tekrar sınava girip başka yere geçiyorsun.

  • erektus  (22.06.13 23:24:02)
Dediğim gibi azı da yazsan çoğu da yazsan değişmez. Üniversiteleri de düşün bir ihtimalle gelebilirler. Bilgisayar dersi gormussundur unide. Gördüysen bilgisayar isletmenligini de seçebilirsin 6225 kodu ile. Kod buydu sanırım

  • birazbira  (22.06.13 23:27:34)
vhki, bilgisayar işletmeni puanları memurlukla aynı gibi zaten neredeyse.

sonuç sen istediklerini yaz, fedakarlık yapma bekleme şansın varsa diyorsunuz. sonraki atamada istediklerini yazarsın gene diyorsunuz. acaba onda atanabilecek miyiz bakalım.
  • bilgedenfsaa  (22.06.13 23:31:23)
Kısmet bu is biraz. Önümüzdeki atamada nasıl kadro açarlar bilemeyiz. Ama bence acelen yoksa son atamaya kadar ödün verme.

  • birazbira  (22.06.13 23:40:31)
erken olursa daha iyi. hali hazırda eğitim hayatım olduğu için acelem yok aslında da. dediğin gibi biraz da şans.

  • bilgedenfsaa  (22.06.13 23:52:33)