fizik - kimyayla ilgilenenler şu soruya bi baksanız ?

arkadaşlar şimdi bir 10 litrelik şişemiz birde 1 litrelik şişemiz var.
10 litrelik şişenin içi 9 litre 60 C su ile dolu.
1 litrelik şişenin içi ise 30 C lik su ile dolu.
sorun şu ki 10 litrelik şişeyi doldurmak istiyoruz ve bu şişenin ısısını (ya da sıcaklığını hep karıştırmışımdır affola) 60 C ye getirmek istiyoruz.eğer önce 30 C - 1 litrelik suyu ısıtıp 60 C ye getirip , 9 litrelik suyun içine boşaltırsak mı daha az enerji harcarız yoksa 30 derecelik 1 litreyi boşalttıktan sonra 10 litrelik suyu ısıtmaya kalktığımızda mı daha az enerji harcarız ? ya da eşit midir ? neden ?

esittir. birinde (1 litre) 30C'den 60'a getirirsiniz digerinde (10 litre) 57C'den 60'a. ama hacimleri farklidir tabii. verilen isi esitligini de hacim saglar.

bu arada; isi enerjidir, sicaklik isi farkliligini gostermeye yarayan bir olcudur.
  • bohr atom modeli  (18.06.13 16:43:52 ~ 16:47:14)
liseden (10 küsür yıl önce) kalma bilgimle şöyle diyim

1.durum 9 LİTRE İLE 1 LİTREYİ KARIŞTIR

Q1=Q2
M.C.(DELTA)T=M.C.(DELTA)T ----> C LER GİDER

9.(60-X)=1.(X-30) ---------> X SON SICAKLIK
X=57 DERECE DE KALICAKTIR 57 DERECEDE 10 LİTRE SUYU 60 DERECEYE ÇIKARMAK İÇİN GEREKEN ISI Q=M.C.DELTA T

Q=10.1.(60-57)= 30 CAL.

2. DURUM
30 DERECEDEKİ 1 LT SUYU 60 DERECEYE ISITMAK İÇİN GEREKEN ENERJİ

Q=1.1.(60-30)= 30 CAL.

İKİSİDE 30 CAL. ENERJİ GEREKTİRİR, SONUÇ EŞİT MİKTARDA ENERJİYE İHTİYAÇ VAR.

ifadeleri belirtmek için büyük yazdım bağırma amaçlı değil, silmeyin cevabımı uğraştım o kdar
  • basond  (18.06.13 16:49:42 ~ 16:55:17)