COMSOL: Periyodik Cisim

bi tane plane wave source'u isik kaynagi olarak kullancam ve periyodik bir 3D objeyi aydinlaticam. sonra da bu objenin icindeki temperature distribution'i cizdircem. bunun icin Microwave Heating Interface kullaniyorum.

soru da su: bu cismin kenarlarina periyodic boundary condition'lari mi yerlestirmem gerekiyor, yoksa structure periyodik oldugu icin onu geometry altinda periyodik oldugunu tanimlamam mi gerekiyor? bi de dogru olan secenek nasil yapilabiliyor onu da anlatirsaniz cok makbule gecer..

not: periyodik cisimden kastim, mesela bir levha (dikdortgenler prizmasi) uzerinde 9 tane araliklari esit olan cubuk olsun. periyodik olarak da bu pattern tekrarlasin. yani koskoca bir masayi bu cisimle kapladigimda en kucuk periodic cell'deki 9 tane cubugu pattern'li bi sekilde gorebileyim. bilmem anlatabildim mi.

çubuğun ucunu periyodik seçerseniz çubuk aynalanır.

b.c. olarak verecekseniz ona göre geometriyi düzeltmeniz lazım bir düzlemde periyodiklik varsa çubuğun boyunu yarıya düşürmek mesela.
  • marido  (07.06.13 17:52:33)