internet üzerinde ne yaptığımızın takibi, nasıl yapılıyor?

efenim, malum sosyam medya gözaltılarından da yola çıkarak bir süredir merak ettiğim bir şey varıdı. diyelim ki x şahsın twitter da attığı bir tivit suç teşkil etsin, polis bunu görsün ya da biri şikayet etsin, teknik süreç nasıl işliyor? polis twitter dan ip adreslerini mi istiyor? twitter bunları veriyor mu? evrensel bir dünyada hangi ülkenin kanunu nasıl devreye giriyor? yani türkyie bu suç bize ipleri verin dediğinde twitter yok bizde suç değil vermiyoruz mu diyor? ya da tam tersi?

yoksa olay hiç twitter a gerek kalmadan internet kullanımımız gözetlenerek mi yapılıyor? yani benim hangi siteye girdiğim, yazdığım çizdiğim mesajlaştığım takip mi ediliyor? bu kolay bir şey midir? yasal mıdır ?

soruyu biraz daha değiştirip sorayım,

diyelim ki feyste biriyle mesajlaşıyorum, ikimizinde bilgisayarları %100 güvenli, keylogger vs yok. feysbuk sitesi de güvenli olsun. arada kalan kısımda yani benim modemden çıkıp feysbukun modemine kadar olan kısımda internet iletişimi izleniyor mu?, izlenebiliyor mu? kolay bir şey mi ? yasal mı? hangi kanunlara dayanıyor=

uzun ve karışık oldu kusura bakmayın..

twitter ip vermiyor. twitter hesabında ad soyad kullandığın için o şekilde buluyorlar, inkar etsen senin olduğunu ispatlayamazlar aslında. ama bilgisayarına el koyulduğunda hesabın senin olduğunu tespit edebilirler.

  • dogabey  (05.06.13 01:11:27)
  • ucan spagetticanavari  (05.06.13 01:13:31)
teorik olarak twitter'a kalmadan seni bulabilirler. eger dogrudan uydularla haberlesmiyorsan, butun internet altyapisi btk kontrolunde, yurtdisi cikislari ttnet kontrolunde(bundan tam emin degilim). yani senin internete gonderdigin her bir bit bunlarin elinden geciyor. adam isterse senin her haltini gorebilir, bu kurumlar icin hicbir zorlugu yok.. ama bu yasal degil. o yuzden karsi taraftan ip'lerini istiyorlar. ama twitter IP'leri her isteyene vermiyor. Mahkeme karari ile suc oldugunu belgelemen lazim. Yerel mahkemeleri kabul ediyor mu ondan da emin degilim

  • crucio  (05.06.13 04:02:27)
evet benim öğrenmek istediğim daha çok btk nın bu trafiği izlemesi, yasal kısmı bi kenara bıraktığımızda, bu trafiği izlemek bilgisayara keylogger yüklenmişcesine basit midir? yani gönderilen veriler çıplak mıdır, herhangi bir dönüştürmeye gerek duyuluyor mu? https protokolündeki şifrelemeyi kırmaları gerekiyor mu? skype görüşmeleri mesela dinlenebiliyor mu? tşk

  • madik atak  (05.06.13 21:09:03)