taksim gezi parkı olayı

nedir arkadaşlar biri özet geçebilir mi?

taksimde gezi isminde bir park var. o cevrede butun beton bloklarinin arasinda kalan bir alan.

taksim meydaninin yeniden insaasi ve duzenlemesi projesinin bir parcasi olarak bu alana bir avm yapilmasi planlaniyor. agaclar kesilip yesil alan beton deryasi olacak

olaylar da bundan cikti.

bu aada ciddi mi sordun? ben ciddi cevap verdim
  • exlibris  (31.05.13 14:40:29 ~ 14:42:29)
evet cidden sordum, teşekkürler.

  • lionel andres  (31.05.13 14:42:36)
taksim gezi parkı istanbul ve taksim gibi bir yerde gerek tarihi dokusu gerek yeşilliğiyle insanların hayat enerjisi bir yer.

bkz. www.youtube.com

akp iktidarı ve boşbakan burayı yıkıp AVM yapacağım diyor. Kıyamet kopsa da o ağaçlar kesilecek diyor.

İnsanlar ise bunu istemiyor ve ağacına, yeşiline, parkına sahip çıkıyorlar.
İnsanlar bina, beton, avm istemiyorlar.

Son 3 gündür polisin uyguladığı şiddet had safhada.
Reuters durumu kapak fotoğrafı yaptı; www.facebook.com

Uluslararasu Af örgütü kınadı. www.amnesty.org.tr/ai/node/2175/

Bu arada kafatası çatlayanlar, yoğun bakıma alınanlar vs. oldu.
Milletvekilleri açıklama yaparken gaz bombası atıldı.
Gazeteci Ahmet Şık kafasından yaralandı.

www.dha.com.tr/taksim-gezi-arkinin-yikilmasina-protesto_478596.html

Az önce metroya gaz bombası atıldığı haberi düştü.

twitter.com

veee metro ile ulaşım kapatıldı. şu anda ulaşım özgürlüğünden protesto özgürlüğüne her şeyi kapattılar.

Polis, askeri bile gaz bombası atmakla tehdit ediyormuş.

Bütün bunlar AKP iktidarının ve polisinin meşru olmadığını ispatlıyor..
  • i am so so serious  (31.05.13 14:43:39 ~ 14:49:57)
Ayrıca olay sadece ağaçlar, yeşillik değil. Hükümet kimseye sormadan, danışmadan kafasına göre bu inşaat kararını aldı. Taksim projesinin detaylarını inşaatlar yapıldıkça öğrenebiliyoruz. Gezi Park'ın yıkılmasına yönelik karar çıkmadı, tersine reddedildi ve orada inşaat olması yasak şu anda. Bilirkişi raporları ve mahkeme kararlarına rağmen hükümet makineleri oraya soktu, yasayı uygulaması gereken polis de kanunsuzları, yasayı çiğneyenleri koruyor şu anda. Kanuni hakkını kullanan ve kanunun uygulanmasını isteyen halkı bombalıyor, zehirliyor. İnsanlar da hem hukuki devleti hem zaten azıcık kalmış olan yeşili korumak için oradalar.

  • r_u_h  (31.05.13 15:10:23)