İtü İngilizce Yeterlilik Sınavı

Selamlar, yüksek lisans başvurusu yapacakların bu sınava girme zorunlulukları var mıdır? Yeterli yabancı dil puanım var fakat sınava girişin zorunlu olup olmadığından emin olamadım (duyurusunda varsa gözümden kaçmıştır k.bakmayın). Şu durumda bu sınava kayıt olmalı mıyım/olmamalı mıyım, bana bir getirisi olur mu, bilgi verebilirseniz çok makbule geçer. Teşekkürler

yeterli puanı, sanıyorum 65ti, aldıysanız koşulu sağlamışsınızdır. girmenie gerek yok. daha yüksek puan alırım diyorsanız belki başvurunuzda dikakte daha çok alınmanızda işe yarayabilir ama açıkçası ona dikkat ediliyor mu, ben inanmıyorum. elbette teoride yüksek bir puanın faydası olur fakat pratikte o kadar da olmuyor. mülakat komisyonunu yüksek lisans yapma isteğinize iknanınız daha önemli.

geçen sene üds'min vadesi dolduğundan, ingilizce koşulunu sağladığımı göstereceğime dair bir belgem yoktu. mülakata girdim, alındım. herhangi bir yeterlilik beyanım olmamasına rağmen -ki çoğu arkadaşım da aynı şekildeydi- alındığıma göre dil puanının bir getirisinin olmadığı açık değil mi?
kaydolduktan sonraki 1 sene içinde koşulu sağlamamızı istediler. itünün sınavı olur, üds olur, kpds olur, toefl olur. koşulu sağlamadan ders alamıyorsun sadece. dönem başlamadan evvel 2 kez açılan itünün sınavı var. onlardan birine girdim, aldım puanı, dönemde de derslerimi aldım, öyle gidiyor işte...

aldım da versem bari ya, höff...
  • elmali kurabiye  (31.05.13 02:42:07)
Sınava girme zorunluluğunuz yok. Ayriyeten sınava girip isterseniz en yüksek notu alın, başvurunuzun daha çok dikkate alınmasında da işe yaramıyormuş. Sadece pass veya fail durumuna bakıyorlarmış. İtü'nün sitesinde öyle yazıyordu.

Sık sorulan sorulardaymış hatta bu:

Yabancı dil yeterlik belgesindeki başarı notu, öğrenci seçiminizde etkili bir ölçüt müdür? Yoksa salt dil yeterliliği olarak mı değerlendiriyorsunuz?

Yabancı dil yeterlilik sınırlarını aşmış olmak, derslere başlayabilmek için gerek koşuldur. Öğrenci seçimi sırasında dikkate alınmaz. Yabancı dil notunuz yeterli ise not yükseltmek için ek sınavlara girmenize gerek yoktur.
  • barkopasa  (31.05.13 02:56:54)