Sıkça Amerika - Türkiye seyahati yapanlara sorum var

Arkadaşlar Amerika'dan aldığınız elektronik mallar Türkiye'de sorunsuz çalışıyor mu? Şöyle ki, geçenlerde Amerika'dan arkadaşımın hediye ettiği ekmek kızartma makinesi prize ilk takışımda (tabiki priz aparatı ile) yoğun bir koku ile zannedersem ki yandı, bozuldu, kullanılmıyor. Aynı şeyi tablet pc ya da notebook pc'de yaşamaktan korkuyorum..

Ev aletleri 110 volt calismaya ayarlanmis oluyor ama ulkemizde sehir elektrigi 220 volt.. yanma ondan olmustur diye tahmin ediyorum..

PC ve Laptoplarda adaptorlerde volt araligi yazar.. Bugune kadar bir sorun yasayan duymadim ekstrem ornekler harici..
  • bigman  (30.05.13 23:49:39 ~ 23:50:19)
Peki aynı şeyi tekrar yaşamaya mahkum muyum, yok mu bir çözümü?

  • ayn-i cemin bülbülü  (30.05.13 23:51:55)
cihazin ustunde yazar hangi voltajla calistigi. amerikada 110 volt kullanilirken avrupada 220 volt kullaniliyor.

giris voltaji 100-240V yazanlar iki tip voltajda da calisir. ama bazi urunler de ki bunlar sadece amerika icin uretilmis olup, 220'ye taktiginiz anda yanar.

edit: gec kalmisiz :P
  • she was my baby  (30.05.13 23:52:57 ~ 23:53:33)
ikinci soruna istinaden, sadece 110 voltla calisan bir cihazin varsa, elektronikcilerde 220v-110v ceviricileri satilir. 30-40 liraya. priz cevirici degil yalniz bu dikkat et. o ceviriciyi prize takarsin, sonra cevirici uzerindeki girise de 110 voltta calisan aleti takarsin sorunsuz calisir.

edit: foto images.gittigidiyor.com bundan.
  • she was my baby  (30.05.13 23:58:03 ~ 23:59:59)
Çok sağ ol baby :)

  • ayn-i cemin bülbülü  (31.05.13 00:02:20)
2 tane laptop aldim (dell) sorun cikarmadi.
mutfak alaeti falan ben de korkuyorum.

  • 65 derece  (31.05.13 01:36:18)