[]

Bilgisayar Dilinde "Diiiit Dit Dit Dit" Ne Demek?

Selam, durduk yere kapanan ve kendiliğinden açılan bilgisayar var elimizde. ilginç olan kapanırken ekran kararmasına rağmen, fan çalışmayı durdurmuyor.

her zaman değil ama bazen de açılırken Diiiit Dit Dİt Dİt diye ötüyor. Ne demek istiyor?


 
masaüstü bilgisayarlar bir donanımın sorunlu olması durumunda bunu yapabiliyor. anakarttan söküp deneyerek hangisi olduğunu anlıyorduk biz.


  • nilmiye  (30.05.13 14:26:46) 
1 uzun 3 kisa bip
RAM hatasi demek.

Servise kontrole goturebilirsiniz.
  • ekyil  (30.05.13 14:27:53) 
@ ekyıl: Ram restarta da neden olur mu ve çare değiştirmek midir?


  • halanne  (30.05.13 14:30:21 ~ 14:30:33) 
son sorunuza, ekyil'in cümlesine cevap: ram hatası demek arıza demek değildir. iyi takılmamış bir ram bile öyle ötmesine neden olabilir.


  • ben smyrna  (30.05.13 14:34:40) 
Benimkinde kaç usb takılı olduğuna göre açılırken bipliyor. Ekyil'in dediği büyük ihtimal ama harddisk flashdisk webcam falan onları bi çıkar öyle bi gözlemle bakalım.


  • inugard  (30.05.13 15:13:36) 
Ram restarta neden olur.
Ariza olmak zorunda degil, tam takilmamis olabilir.
Degistirmeye gerek kalmayabilir, kurcalarsaniz cozebilirsiniz belki. Cozulmezse RAM test eden uygulamalari deneyebilirsiniz. (Google: memory test tools)

Not: arizalidir gibi bir sey soylemedim, sadece 1 uzun 3 kisa ram hatasi demistim. yanlis anlasilma olmus sanirim.
  • ekyil  (30.05.13 17:07:37) 
Tum usb leri coz
Kasayi ac rami diger bir slota al
Birden fazla ram varsa once birini tak
Ac
Calisiyorsa kapat diger ram i tak
  • sttc  (30.05.13 18:23:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.