[]

acil excel soruları

Merhaba

İki sütun var
Birinde para birimi diğerinde ise para tutarı
Yani şöyle:
A B C
100 tl 100 tl
200 eur xx tl
300 usd xx tl
Ben üçüncü sütuna (C) şöyle bir formül yazabilir miyim? Eğer tl ise tutarı olduğu gibi al ama eğer eur ise git şu hücredeki şu kurla çarptır.

İkinci sorum ise
iki sütun var
Ben A sütununa bir tarih girdiğimde (bu mal iade tarihi oluyor) B sütununa malın iade edildiğini belirten bir formül yazabilir miyim? Ama A sütunu boş ise B sütununda malın halen bizde olduğunu göstermek istiyorum.

A B
30.05.2013 iade edildi
aktif

 
Tutar A1
Para Birimi B1
Falanca hücre A2

Yukarıdaki varsayımlarla aşağıdaki formülü uyarlayabilirsin.

=EĞER(B1="tl";a1;a1*a2)

Diğer sorun için de alttaki formül iş görür.

=EĞER(A1="";"";"iade edildi)
  • cakabo  (30.05.13 10:08:42) 
yanıt için teşekkürler
ilk komutta
eur ve usd ayarını yapamıyoruz sanırım?
sadece "eğer tl değilse" komutunu kullanıyoruz?
  • superb  (30.05.13 13:55:39) 
Bu haliyle TL olup olmadığını kontrol ediyor.

a1*a2 yazan yere yeni bir EĞER formülü koyarak EUR/USD veya başka bir ayrım yapılabilir.
  • cakabo  (30.05.13 14:37:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.