dealextreme alışveriş

yurtdışından hiç sipariş vermedim somut olarak.
dealextreme üzerinden neleri alırım, neleri alamam? bilmem gerekenler?
100 $ 100 € gibi bi sınır vardı mesela, parça parça alınca da öyle bi sınır var mı? ne biliyorsanız yazıverin de boşu boşuna gelmeyecek şeylere para gitmesin.

teşekkürler.

tek seferde 75 euro'nun üzerinde mal (niye ürün yazmadıysam artık) alırsan vergi ödersin. %20 civarı olması gerek.

  • vasiyet  (28.05.13 01:24:24 ~ 01:29:11)
kozmetik alamazsın.
kargo hariç 75€ yada aynı miktar $ sınırdır.
üstü gümrüğe takılır.

paypal hesabın olacak bi kere dx için. paypal iyidir candır, baktın 40. günde ürün eline ulaşmıcak gibi önce dx'e haber verirsin baktın cevap vermiyorlar, paypaldan dispute açarsın, paranı iade alırsın.

forum.donanimhaber.com
bu konu da kılavuzun olsun.

dx'de 15-20€'ya zippolar orjinal diye geçiyor.
cidden orjinal yada sağlam çakma, alan herkes memnun.
  • jedilance  (28.05.13 01:34:28)
şimdi bu gümrük olayını çok karıştırdılar. aralarında bi farg kaldı o fargınan çok güzel oldu, çok da iyi oldu. :)

şaka bir yana 75€ sınır var. ama en son belli bir ay süre içinde aynı isme (yada adrese) 75€ deniyordu. o kanun geçti mi, ne oldu bilmiyorum.

bir de, cep telefonu alamazsın.
  • darkredanger  (28.05.13 01:39:48 ~ 01:41:31)
senede 5 defa ürün getirtme hakkınız var diyor gümrük kanunuda, uygulamada zayıflar daha görmüş değilim.

cep tel, tablet türünden elektronik aletleri getirtemezsin ama mesela ben anakart getirtmiştim o tür parçalar geçiyor.
bildiğim kadarıyla çakı bıçak abartılı bişey değilse geçiyor.
içinde yanıcı madde olan şeylerde geçmez (genelde zaten kargoya bile verilmesi yasaktır.)
  • jedilance  (28.05.13 01:46:27)
tablet de geçiyor, 75euroyu geçmediği surece alabilirsin. cep telefonu,kozmetik,sporcu ürünleri (milli sporcular alabiliyor)(protein tozu fln)kesin yasak. vergi farkını verse de alamıyosun. onun harici çoğu şey serbest.

  • trajikomix  (28.05.13 05:27:09)