Bu Cinsel Kimliğin Bir Adı Var Mı?

Benim hiç aklıma gelmeyen bir şeyi arkadaşım bana sordu ve cevaplayamadım. Şöyle ki;

Bir erkek var, daha çok kadınların giydiği kıyafetleri giymeyi tercih ediyor, kadınsı bir ses tonuyla konuşuyor, makyaj yapıyor. Ama seks hayatında kadınlara ilgi duyuyor.

Biliyorum çok uçuk bir durum oldu ama mutlaka ki böyle bir insan vardır. Bu cinsel kimliğin bir tanımı veya açıklaması var mı? Ben hiçbir sınıfa dahil edemedim.

Edit: Crossdresserlardan bahsetmiyorum, onlar kendilerini kadın gibi hissetmiyorlar.

İbne :D

  • secilmis uye  (22.05.13 22:12:50)
crossdresser denilebilir kendisine.

  • pandispanya  (22.05.13 22:13:20)
  • sadecece  (22.05.13 22:13:32)
@pandispanya, @sadecece, fakat crossdresserlar kendisini kadın gibi hissetmiyorlar bildiğim kadarıyla. Bu kişi kendisini kadın gibi hissettiği halde kadınlarla birlikte oluyor. Kaba bir benzetmeyle erkek lezbiyeni, bunun bir adı var mı diye sormuştum aslında.

  • berat1058  (22.05.13 22:17:34)
"erkek lezbiyen"

  • loveinaflipbook  (22.05.13 22:20:20)
bayansı erkek, lezbiyen

  • aeroflot  (22.05.13 22:24:01)
30 rock ta var böyle bir karakter. Sarışın ünlünün sevgilisi, adını çıkaramadım.

  • inawen  (22.05.13 22:26:10)
Anladım ki tam olarak karşılığı daha hiçbir dilde yok, teşekkürler.

  • berat1058  (22.05.13 22:27:41)
crossdresser

  • ben smyrna  (22.05.13 22:29:02)
  • and justice erol  (22.05.13 22:31:22)
cinsel kimlik ile cinsel yönelim farklı şeylerdir öncelikle. sizin bahsettiğiniz kişi karşı cins gibi görünmeyi seviyor, buna crossdresser/travesti deniyor aslında trans da denebilir eğer kadın hissediyorsa. kişinin kendini nasıl hissettiğinin hangi insanlardan hoşlandığıyla alakası yoktur. işte heteroseksüel mantığıyla herkes kadın gibi görünüyorsa kadınlardan hoşlanır bla bla diye saçmalamamak lazım. bu arada ilgiliyse bu konuya (bkz: queer) yani cinsiyetsizlik diyebiliriz.

  • loralynn  (22.05.13 22:42:36)
@loralynn, kişinin kendisini nasıl hissettiğinin hangi insanlardan hoşlandığıyla alakası olup olmadığını sormadım. Eğer böyle bir durum varsa bunun günümüz dillerinde yer edinmiş mi, onu sordum. Buradaki kişi cinsiyetsiz değil çünkü erkek, trans değil çünkü cinsiyetini değiştirmedi, travesti değil erkeklerden hoşlanmıyor. Bunun farklı bir tanımı olması gerekiyor.

  • berat1058  (22.05.13 22:53:29)
@berat1058

...Haydar Dümen mode on...

Travesti

Ana madde: Travestilik
Travesti, genellikle cinsel haz aldığı için,[2] karşı cinsin kıyafetlerini giyen kimsedir. Sıklıkla eşcinsellikle karıştırılır ancak travestiler heteroseksüel veya homoseksüel olabilirler.[2]

Yani illa ki travestiler erkeklerden hoşlanır diye bir kural yok. Kendini kadına benzetmeye çalışıyor, makyaj yapıyor vs ise crossdresser dır. Seks hayatında kadınlara ilgi duyuyormuş gibi davranmak zorundadır belki? Ya da cidden ikisinden de zevk alıyordur? Bu, onun crossdresser olduğu gerçeğini değiştirmez. Yani tanımladığınız cinsel davranış übersonik değişik bir şey değil. Boşuna başka tanımlar aramayın, bulamazsınız. Bir kişi hem travesti olup, hem fetişist olup, hem de kadınlarla yatabilir. Yani zaten sapkınlıkların boyutu arttıkça hepsi birbirine karışır. Bu yüzden net bir tanım bulamazsınız.

...Haydar Dümen mode off...
  • sadecece  (22.05.13 23:06:02)
Öncelikle birinin cinsel kimliğini kime ilgi duyduğundan açıklayamazsınız o yüzden yönelimden farklı olduğunu söyledim.
Ayrıca cinsiyetsizlik derken elbette biyolojikten değil toplumsal cinsiyetlerin reddinden bahsediyorum.
Ayrıca trans demek ameliyat olmuş kişi demek değildir, kendini karşı cins hisseden kişi demektir, ameliyat olabilir ya da olmaz.
Travesti hemcinsinden hoşlanmayı gerektirmez sadece karşı cins gibi giyinmektir. Yine başta belirttiğim hataya döndünüz, kişinin kadın kıyafetleri giymekten hoşlanması erkeklerden hoşlanacağı anlamına gelmez.
İllaki tanım isterseniz arkadaşınız anladığım kadarıyla (bkz: transseksüel lezbiyen).
  • loralynn  (22.05.13 23:12:26)
her saçmalığa isim koymaya gerek var mı? sapkınlıkta epey yol almış arkadaşın.

  • eldem  (22.05.13 23:14:52)
bu bir fetiştir cinsel kimlik değil, adı da transvestizmdir. ama kadın gibi giyindiklerinde kadın gibi hissettikleri muamma.

  • red g  (22.05.13 23:31:49)
@loralynn, Kadın kıyafeti ile erkeklerden hoşlanması arasındaki bir bağlantıdan bahsetmedim zaten. Travestinin anlamını kafamda daraltmışım sadece.

@eldem, soruma cevap arıyorum, birilerinin bana/arkadaşıma 50'lerden kalma ahlak dersi değil.
  • berat1058  (22.05.13 23:38:55)
ben de cevap veriyorum: sapkınlık.

bizim lügatta böyle birader.
  • eldem  (22.05.13 23:40:19)
çevremde tanıdığım arkadaşlarımdan yola çıkarak tahmin ediyorum; henüz erkeklerden hoşlandığını kabullenememiş ve keşfedememiş, kimlik arayışında bir arkadaşımız olabilir. bir çok gay arkadaşım kadınlara karşı da yüksek libido barındırmış insanlar. eski kız arkadaşıyla günde 8 kez sevişebilmiş fakat sonra tamamen eşcinsel olduğuna karar vermiş arkadaşım var. Neticede her ne olursa olsun kendiyle barışık olmalı ve gerizekalı bağnaz insanların dışlamalarına kulak asmamalı.

  • bojack  (23.05.13 00:12:12)
Drag queen en.wikipedia.org

  • old possum  (23.05.13 10:19:02)
@old possum, onlar daha çok performans amaçlı yapmıyorlar mı kılık değiştirmeyi? Yani gündelik hayatında da bu şekilde hareket edip kadınlardan mı hoşlanıyorlar?

  • berat1058  (23.05.13 11:05:30)
Doğrusun yanılmışım.

  • old possum  (24.05.13 09:06:06)