ekonomi sorum var

Your company’s investment costs are 1.st year 70.000,- TL, 2.nd year 90.000,-TL, 3.rd year 60.000,-TL. This project has yearly income 120.000,-TL and increase 4.000,-TL every year, yearly expenses 80.000,-TL and increase 2.000,-TL every year. Project life is 14 years and with yearly interest of % 10.

a) Calculate total investment cost end of 3.rd year?

b) Calculate project cash flows for operation period?

c) Calculate Profitable Index?

d) Calculate Net Present Value?

"yapmaya çalıştık fakat hoca yanlış sonucu bulduğumuzu söyledi, yardım ederseniz çok iyi olur.

çok teşekkürler şimdiden.

soru aşırı karışık sorulmuş. investment costs için 10% interest rate katıp present value mi hesaplayacağız? buna bi açıklık getirirsek tablo yapayım excelden vereyim cevapları.

c'de ne kastettiğini de bi açıklarsan iyi olur profiateble index diye bir şey görmedim. IRR mi kastediliyor?
  • tescillimarka  (21.05.13 20:22:58)
(1+0.1)^t, burdaki onemli olan kisim, net present valuelerini hesaplaman lazim, her kisimin. birde %10= 0.1

A) Investment cost = 70000+[90000/(1.1)]+[60000/(1.1^2)] olmasi lazim.

B) 120000+[(120000+4000*1)/(1.1)]+[(120000+4000*2)/(1.1^2)}+ ondort sene icin hesap et iste. Gerci toplam return demiyor ama, Tablo yapman gerekeyisa da yapman gerekeni anlamissindir.

C yi bilmiyorum, ama kitaba notlara bakarsan equation vardir kesin ilgili

D) NPV= B-A
  • march or die  (21.05.13 20:36:09)
sorunun cevabını bilmiyorum. ama bu sorunun şöyle bi faydası oldu. işletme ve iktisat bölümlerinin lüzumsuzluğunu bir kez daha görmüş oldum. kendi kendinize ürettiğiniz birtakım formüller ile kendi yağınızda kavruluyorsunuz. bi excel dosyasından ibaretsiniz. boşa eziyet çekiyorsunuz. bi ara bu bölümler 2 yıla indirilecek diyorlardı. gelişme var mı?

  • mobilemob  (21.05.13 21:50:37)
mobile mob, birinci sinif dersleri bunlar. Eger risk management derslerine, advanced macroeconomics derslerinin slaytlarina bakarsan, kolay mi zor mu gorursun.

  • march or die  (21.05.13 23:16:46)
@march or die

risk management ve adv. macroeconomics derslerinde tek fark formüllerin daha karmaşık olması değil mi? neticede olay belirli formüllere belirli parametreleri girip çıkan sonucun değerlendirilmesi temeline dayanmıyor mu? yani hakikatten 4 sene uğraştığınıza değiyor mu? yanlış anlamayın, bölümü aşağılama gibi bi yaklaşımım yok. tamamen boşa eziyet çektiğinizi düşünüyorum. o yüzden.
  • mobilemob  (22.05.13 11:14:05)
Advanced macro dersinde matlab dynare vs programlari kullaniliyor. Sonra ekonometriye hic girmiyorum. Davranissal iktisat post keynesian vs.. degisik gorusler var. Git Google scholardan bak bi kac yayina. Son cikan DSGE modellerine bak. Yani hem teknik olarak, ve burasi onemli, yorum yapma konusunda yetistiriliyor Iktisat ogrencileri. Bence diger bolumlerinde bu ikinci soyledigime onem verilmiyor.

  • march or die  (22.05.13 12:16:26)