altın kafese koysam yine çıkacak kuş

Muhabbet kuşumla başım belada. Şöyle ki bu kafesin kapısına yüklendiğinde açabileceğini bi şekilde keşfetti. Sıkılmasın diye gün içerisinde kapısını açıyorum mutlaka aslında.

Ancak kafasına estiğinde kapıya doğru hızla uçup açmaya başladı. Kapıyı açamasın diye kapıyı bi telle tutturdum. Ancak kafeste sürekli uçup kapıya açmak için çarptığından kendini yaralayacak diye korkuyorum. Kendimi pikaçuyu poke topa sokmayı beceremeyen ash gibi hissediyorum. sürekli tepemde.

Huylu huyundan vazgeçer mi dersiniz ne yapayım?

bizde ki kus'da boyleydi. son gunlerine kadar (hasta oldu) her gun deniyordu. eger cok rahatsiz ediyorsa, bos bir oda'ya kapisi acik koyun.

  • 1917  (19.05.13 13:40:20)
Rahatsız olmuyorum aslında, sabahları ben uyurken falan çıkıp çıkıp gelmelerine bile alıştım diyebilirim. Asıl sorun ben evde yokken de kafesten çıkması. Serseri serseri dolanıyor ortalarda, boynuna zil takıcam nerdeyse eve gelince bulamıyorum yerinde :p

Kapının açılma sesi gelince koşa koşa pencereleri kapatıyorum falan. Böyle bir derdim var.
  • gudumlu anne terligi  (19.05.13 13:44:55 ~ 13:46:13)
öğrenilmiş çaresizlik miydi neydi öyle bir şey okumuştum. çekirgeydi galiba her tarafı cam bir kavanoza kapatıyorlar onun üstünü açık zannedip zıplayıp duruyor çıkmak için her seferinde yukarı çarpıp geri düşüyor. bir süre sonra üst tarafını açıyorlar kavanozun ama hayvan daha önceki denemelerinde başarısız olduğunu öğrenip kapağı açıkda olsa atlamıyor ve ölüyor orda.

eğer sizde kuş her kapıya kendini çarptığında bir şey olmasın diye çıkartıyorsanız hayvanda çıkacağını bildiği için ısrarla kafesin kapısana uçmaya devam edecektir. bırakın bir iki gün kapalı kalsın vursun vursun oradan her istediğinde çıkamayacağını öğrensin. korkmayın sizde bir şey olmaz kafes içi mesafede kendine zarar verecek bir hıza ulaşıp kapısına vuramaz.
  • islergucler2  (19.05.13 14:12:01 ~ 14:13:00)
yalnız bir hayvan sanırım. öncelikle bir arkadaş buldur derim, sıkılmasın. ilgiyi bir tek senden almak zorunda olmasın. bi de evde olmayacağın zaman sal zaten hayvanı, neden kafeste kalsın ki? iki tane kanaryam var ve evde olmadığım zamanlar salıyorum ikisini de. çok pisliyorlar ayrı ama fena eğleniyolar.
evden çıkarken oda kapısını kaparsan en azından arama alanını daraltabilirsin :)

  • s a n i t a r i u m  (19.05.13 14:13:56)