[ tapu ] Arsa, Tapu işleri..

Merhaba,

Nüfus Müdürlüğüne gidip "vukuatlı nüfus kaydı" alıp dedemin torunu olduğuna :) dair bir belge alırsam, dedemin adına Türkiye'de her hangi bir şehirde ne kadar arsa, tapu vs. varsa öğrenebilir miyim? dedemi ve babaannemi kaybettim yıllar önce.

şunun için sordum, kırklareli - vize'de tapuyu arayıp rica minnet telefonla öğrendiğime göre dedemin arsası var. ve diğer şehirlerde de olabilir, benim amacım bu bilgiye ulaşmak, devlet kanalı ile.

Normalde sadece malikin kendisi veya yasal temsilcisi görebilir. Ama dedenin vefat ettiğini söylemişsin. Bu durumda yasal varisi olduğunu gösteren bir belgeyle gidersen görebilirsin.

  • teritori  (20.02.09 10:56:30)
veraset ilamı varsa onunla gitmen yeterli, yoksa sulh hukuk mahkemesinden mirasçısı olarak talep edip çıkarın, 1 hafta 10 güne çıkar sanırım, nüfus kaydıyla olmaz, ancak rica minnet öğrenebilirsin.

  • izaleisuyuu  (20.02.09 11:07:14)
esasen tapu sicilinin aleniyeti ilkesi gereğince herkes öğrenebilir. anacak uygulamada bunu oturtmak çok olmasından dolayı ilgili kişiler öğrenebiliyor.bunlar ise malikin kendisi veraset belgesi olan mirasçısı ve avukatlar (vekalet şart değildir.)
Türkiyede tapsis denen bir sistem var.yani 3 ila 6 il için bir tapu bölgesi belirlenmiş (izmir aydın manisa gibi)bunların birisinden bakıldığı zaman aynı bölge içinde varsa görebilirsin dedenin adına kayıtlı arsaları.
www.tkgm.gov.tr
yani bunları tek tek gezmen gerekebilir veya mahkeme yolu ile hepsine bir müzekkere yazdıracaksın cevabını almak için.
not: bu arada izmir ve civarında var ise öğrenebilirim..
  • ground  (20.02.09 12:52:48)