Yurtdışından kulaklık-gümrük vs.

Merhaba,

Türkiye'de çok çok fazla pahalı olduğu için yurtdışından kulaklık alacağım.
Amazon'da $99,95 a buldum.(Burada 500lira) Bunun için gümrük gerekir mi?
Bir arkadaşım da var orda, o alsa hediye gibi gönderse bi fark yaratır mı?
Ya da Amazon'daki satıcıyla iletişime geçip, hediye gibi gönderirse ne olur?

100$>75 euro
büyük ihtimalle gümrükte kalır. amazon'daki 100 doların içinde shipping de var mı? 80 dolar ürün+20 dolar shipping gibi bir şeyse, 80$<75 euro olduğu için, gümrüğe takılmaz. shipping hariç kısmın 75 euro'yu geçmemesi lazım.

  • marcelorios  (16.05.13 23:17:33)
yok ürünün kendi fiyato $100 maalesef

  • ilkot  (16.05.13 23:19:20)
amerika'dan gelen ürünler için gümrük vergisi ya %18 ya %20.
gümrükte takılsa bile zaten 120 dolara geliyor ki, bu haliyle dahi tr'deki fiyattan oldukça ucuz.

  • marcelorios  (16.05.13 23:27:23 ~ 23:27:44)
arkadaşın paketi açsın. kabloyu dağıtsın kendi elle paketlesin alelade öyle göndersin.

  • godless frog  (17.05.13 00:35:26)
Bildiğim kadarıyla Amazon gümrükten geçmeyen şeyleri satın almana izin vermiyor zaten. Adres seçince hata verecektir.

@marcelorios, eğer özel kargo(DHL, FedEX vs) ile gelirse sadece vergi ile yırtılmıyor maalesef araya bisürü masraf sokuyorlar.

@godless frog, üzerinde içeriğini ve fiyatını belirten birşey bulunması gerekiyor diye biliyorum. Yoksa gümrükte bekletip senden fatura bekliyorlar. (başıma gelmişti)
  • MBrain  (17.05.13 01:08:45 ~ 01:10:58)