Serbest çalışma vergilendirme sorusu

Serbest çalışan bir fotoğrafçıyım. Firmalarla anlaşma,sözleşme yapabilmek için şahıs firması kurmak lazımmış. Vergilerden korkuyorum. Devlete az öderken yasal iş yapabilmenin bir yolu var mıdır?

Bir SMMM ofisine uğrayın, yardımcı olurlar.

Ön bilgi olarak; defter tutma limitinin altında iseniz defter tutmak için bir SMMM'ye para vermezsiniz en azından. (ayda 200TL civarı)
serbest meslek erbabı sayılıyorsunuz, serbest meslek makbuzu kesmelisiniz. Brüt ücret üzerinden KDV ve gelir vergisi stopajı hesaplanır. Stopajı size ödeme yapan şirket vergi dairesine öder, KDV'yi siz ödersiniz. Yılda bir kere gelir vergisi beyannamesi vereceksiniz. Bu beyannamede sizin için şirketlerin ödediği tüm stopajları ve işinizle ilgili belgeli tüm harcamalarınızı düşebilirsiniz.
  • [silinmiş]  (16.05.13 10:17:25)
vergile senin gözüne batar hacı,
başka bir şekilde anlaşma ve sözleşme yapma şansın varmı onu araştır derim.
kuyumcudan, ticari minibüsten, ticari taksiden daha fazla vergi ödersin haberin olsun.
  • seyduna6687  (16.05.13 11:22:30)
gelir vergisi kanunu madde 9:

2. Bir iş yeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya müstehlike iş yapan hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük sanat erbabı;

buraya göre gelir vergisinden ve kdv'den muafsınız.

tabi belediyeden esnaf muaflığı belgesi almanız gerekir. bir de serbest meslek makbuzu bastırırsınız.

douchebag'in dediği gibi SMMM ile görüşün.
  • son suser  (16.05.13 11:36:47 ~ 11:56:08)