Siyah Renk Korkusu - Melanophobia

Annemlerin bir komsusu var orta yasli bir kadin kocasi ile yasayan.
Gecen gece gec saatlerde bagirislarla uyanmislar kadin kocasina bas bas bagiriyormus siyah renkli esortmanini cikartmasi icin. Resmen kendini kaybetmis, Ambulans gelmis ambulansa girmek istememis disari cikan butun komsulara kocasi beyaz carsaf falan vermis uzerlerini ortmesi icin.
Olayi biraz arastirdim ve Siyah renk korkusu (Melanophobia) denen bir rahatsizlik olduguna eminim. Doktora gitmisler doktor bazi ilaclar vermis fakat kadin bunlari surekli kullanmak istemedigi icin almayi bilerek aksatiyormus.
Bulunduklari yer Bodrum dolayisi ile burada bu tip vakalara bakacak iyi bir doktor bulamayabilirler. Okuduklarima gore tedavi icin terapi uygulanmasi ve kadina bu korkusunu kontrol altina nasil alacaginin ogretilmesi gerekiyormus. Ben olsam bende ilaclara bagli kalmak istemem eger terapi ile kontrol edebilecegim bir durum ise.
Bu rahatsizlik ile ilgilenen veya bu tip terapi uygalayan, Izmir, Mugla veya Manisada tecrubeli psikolog veya psikiyatri uzmanlari varmi bildiginiz?
Zor bir durum zira burasi kucuk belde oldugu icin herkes kadina sanki tamamen aklini kacirmis veya ugramis gozuyle bakiyor olayi hocalik vakalardan zannediyorlar.

(bkz: deliryum)

bazen cevap en basit olandır. deliryumun sebebi çoğunlukla psikiatrik değil, diğer şeylerdir. bunlar elendikten sonra psikiatrik olarak ele alınır

herhangi bir hekimin, bu tarz bir durumda ilk düşüneceği şey de deliryumdur.
  • la noix  (13.05.13 15:54:09)