Motor Masrafları

Ya ben şimdi kendime bir motor alayım diyorum da, bunun aylık/yıllık masrafları olarak neler var onu bilemedim o yüzden size bir sorayım dedim

Yani şöyle:

Motorun parası
Ehliyet parası

bunları geçtim,

- Benzin olarak ne kadar yakar (Scooter düşünüyorum Vespa falan)
- Ruhsattır trafik sigortasıdır bıdı bıdı gibi masrafların durumu nasıl?
- Bakım masrafları nasıl olur, ne kadar sıklıkla bakım yaptırıyoruz?
- Son olarak, benim aklıma gelmeyen başka bir masraf var mıdır?

Teşekkürler :)

Sordugun seylerin nerdeyse hepsi alacagin motosikletin cc sine gore degisir.

  • efsane  (13.05.13 00:35:40)
250cc den yüksek olmayacak diyeyim

  • zaugnakhaldun  (13.05.13 00:38:09)
-yakıt arabalarda olduğu gibi motorun cins ve motor cc'sine göre değişir. 150lik scooterlar ortalama 15-16 kuruş civarı yakar ve bu motor seni tatmin edecektir.

-2 yılda bir muayenesi var 50-100 lira arası bi masrafı olur tahminimce

-250ccye kadar olanların yıllık vergisi 70-100 lira civarıdır

-sigortalar bu sene %130 arttı geçen sene 35 lira olan vergi bu sene 85 lira oldu 100-150 lira arası da onu diyelim.

-motorun km'sine göre 1000 km aralıklarla ya da daha uzun aralıklarla yağ değişimi olur, kendim hallederim dersen 25 liraya bile halledebilirsin. ıvır zıvır zincir yağlama falan gibi işler çok etkilemez bütçeyi.

-önemli bir nokta arabadaki gibi t-shirtle atlayıp gidemiyosun ortalama bi kask 150tl'den başlar, eldiven mont vs gibi ekipmanlarda bütçene göre değişir ama extreme olmayan bi ekipman 500liraya toplanır.

trafik, park, yakıt ve bakım masrafları arabaya göre çok çok uygundur, sağlam bi yağmurlukla kar yağarken bile kullanabilirsin.
  • cool pich  (13.05.13 00:45:08 ~ 00:47:57)
bak sana bir tavsiye, önce iyi bir kask filan al. donanıma iyi para ver, kendini sağlama al. sonra motor alırsın. iyi kaskların, kıyafetlerin fiyatlarına şurdan bakabilirsin:

www.ozenmotor.com.tr
  • bilmemkacincinick  (13.05.13 00:46:52)
benzine çok para vermezsin, agresif kullanımlarda bile km.de taş patlasa 20 kuruş olur 250cc ve altı alırsan.
ruhsat ne kadara patlar bilmiyorum ama yıllık sigorta 120 falan olması lâzım.
yıllık muayene 60 lira kadar.
scooter çok fazla bakım gerektirmez, yağını benzinini koy, bi yıl hiç bakma bile.
ne olursa olsun kafa bedenine uygun vizörlü sağlam bi kask al.
  • antihero  (13.05.13 00:54:17)
arkadaşlar diğer masrafları söylemiş bende ehliyeti söyleyeyim bari:

kurs 300-350
sınav harcı 50
ehliyet harcı 90
kart ücreti 90
  • mattiadestro  (13.05.13 08:23:55)