fat32 hdd'yi ntfs'ye çevirme

içinde 300 gb veri olan 500 gb'lık harici hard diskimin formatını ntfs'ye çevirmek istiyorum. çalıştır'a; convert f: /fs:ntfs yazınca ntfs'ye çevriliyormuş ama veri kaybı olur mu? tatmin edici bir cevap bulamadım. daha önce deneyen ve veri kaybetmeden başaran birisi varsa teyit edebilir mi bu yöntemi?

içindeki verilerin başına bir musibet gelirse sinirden kendimi ibret olsun diye taksim'de sallandırırım.

veri kaybı olmaz, ama geri dönüşü çok uğraştırır.

tersini yaparsan (fat32->ntfs, demokrasilerde çareler tükenmez) 4gb ve üzeri dosyaları aktaramazsın.
  • screamshot  (10.05.13 14:20:28)
bir şey olmuyor. ama bu tür işlemlerde (film dizi gibi şeyler dışında bilgi varsa) yedek almak iyidir.

  • ben smyrna  (10.05.13 14:27:00)
bişi olmaz, yalnız birçok external media player ntfs dosya sistemini okumaz, ona göre karar ver

  • spankenstein  (10.05.13 14:39:32)
Kritik şeyler varsa yedek al mutlaka. Daha önceden 3 defa falan 8GB'lık flaş diskimde denedim, sıkıntı olmadı ama belli olmaz bu işler.

  • roket adam  (10.05.13 14:54:06)
"hariciniz kirli olduğundan dönüştürülemedi." diye uyarı verdi. "chkdsk /f" yaptım kirli bitleri temizlesin diye ama bu seferde "yükseltilmiş modda başlatmanız gerekiyor." dedi pezevenk. böyle teknik konuştuğuma bakmayın, orada gördüklerimi yazıyorum. yoksa bi' bok anlamam bu işlerden.

  • schopenowski  (10.05.13 14:58:43)
başlat menüsündeki arama çubuğuna "cmd" yaz.
sonuçlar gelince siyah ikonlu cmd programının üzerinde sağ tuş "yönetici olarak çalıştır" (run as administrator) de
gelen komut penceresinde chkdsk /f komutunu çalıştır.

imageshack.us
  • screamshot  (10.05.13 15:08:51 ~ 15:12:13)