Ev almak

Nakit 30 bin lira para var. Bankada duruyor. Her ay 100 lira filan faiz getiriyor.

Bu paranın üzerine her ay minimum 1200 maksiumum 1600 lira koyabiliyorum.

Bu şartlar altında Beylikdüzü taraflarından 140-150 bin liralık bir evi en kısa zamanda nasıl alabilirim?

2-3 senede her ay biriktire biriktire 60 bin lira yapıp sonra da bankadan kredi çekmeyi düşünüyorum. Başka yolu var mı?

Şuan oturduğum eve de 525 lira kira veriyorum. Eski ama çok merkezi. İşe yürüyerek gidiyorum falan.

eğer ev alma niyetin varsa 525 lira kira vermek yerine krediyi hemen çekip o parayı kredinin taksidine öde.

ayrıca her geçen gün ev fiyatları yükseliyor. bunu da göz ardı etme.
  • islergucler2  (10.05.13 14:07:18)
  • godless frog  (10.05.13 14:07:25)
hemen alabilirsiniz. 30 bini peşinat yapar kalanıyla da biraz uzun vadeli bir mortgage a girersiniz. kiranızdan pahalıya gelir ama 10-15 sene içinde ödemeler biter sanırım. 1600 tl her ay ödeyebilirseniz 120 bin lira için en fazla 10 yılda yaklaşık olarak borcunuz biter (tam hesaplamadım). kendinizi ne kadar sıkarsanız o kadar çabuk biter.
ileride geliriniz artarsa taksitleri de arttırıp süreyi kısaltabilirsiniz vs. vs.

  • ozdek  (10.05.13 14:14:19)
kolay kiraya verebileceğin yerde bir ev al. onun kirasıyla kendi evinin kirasını öde. kenara atacağın 1200-1300 tl'yi de krediye ver. tabii güvenilir düzenli bir işin varsa. dayanak aşağıda:

1-)7 yıl kirada kalacak olsan ve kiraya her sene ortalama %5 zam gelse... 7 yılda toplam 51.000 tl civarı ev sahibine vericen ve elinde hiç bir şey olmayacak.
2-)şimdi 120 bine ev alacak olsan, ayda 1500 tl'den 7 yıl ödesen... 7 yılda faiz+masraflar için bankaya 35.000 tl civarı vereceksin ve sonuçta bir evin olacak.

bu arada o 30.000 tlye aldığın 100 tl faiz gelir değil. sadece enflasyon karşısında erimemesini sağlıyor. reel faiz sıfıra yakın. ve uzun bir süre böyle gidecek gibi görünüyor. kısacası faizden para kazanmıyorsunuz.
  • merhum  (10.05.13 15:13:55 ~ 15:16:22)