ses kalitesi, 6 channel olaylariyla ilgili

merhaba marsli yoldaslar, size söyle bir sorum olacak:
bu ses kalitesi olaylari tam olarak nasil isliyor? mesela elimde bir dvd var ve AUDIO AC3 6ch, DTS 5ch ve LPCM 2ch var. bu dvdyi ipod icin mp4e cevirecem, ama tek bir ses seçmem gerekiyor. 6ch dogal olarak en iyisi (dimi?). 6ch sesi seçersem ipod'da ses kalitesi acisindan bir artisi olur mu? sonuçta iki kulaklik var, kulakliklarin ses verme kapasitesi 2ch audio ile sinirli, degil mi? 6ch ve 5ch secenekleri 5+1 ses sistemlerinde ise yariyor sanirim, ama emin olmam gerek, kulaklikta da bir hayrini görür müyüz? hangisini seçeyim??

(bu arada bahsettigim dvd bir müzik dvdsi, ses önemli yani, olabildigince iyi olmali)

vallahi ipod'un sesi nasıl decode ettiğini bilmiyorum. yani 6 channel ac3 decode edemiyorsa fark etmez zaten. onu bilenler söylesinler.

tecrübeyle bildiğim iyi bir sistemde dts'İn en iyi kaliteyi verdiği. bu yüzden bence dts olmalı.

son olarak ipod'un dts veya ac3'ü decode etmesinden daha önemli bir hadise var. kulandığın kulaklık decode edilmiş bu sesleri sana ulaştırabilir mi? bununla ilgili de çok bilgim yok ama geçenlerde çıkan psykowave isimli bir kulaklık 5.1 ses verebiliyordu. aha da linki: www.psykoaudio.com bundan bir tane de edinmen gerekir sanırım.

işin özü, 2ch işini görür gibime geliyor.
  • tannhauser  (17.02.09 20:08:03)
kulaklik bildigin ipodun icinden cikan kulaklik (olacak), sanmiyorum oyle bir ozelligi olacagini...

  • samfisher  (17.02.09 21:28:17)
bugün müzik dinlerken hatırladım. virtual olarak 5.1 ses veren kulak içi kulaklıklar tanıtılmıştı bir ara. ama şimdi marka, link ver desen veremem. yalnız tabi bir başka olay da audiophil bir insansan bu virtual hadiseler seni tatmin etmez, audiophil değilsen de ne işin var 6ch, dts, ac3 filan 2ch neyine yetmiyor:p

  • tannhauser  (19.02.09 21:30:07)