Cep telefonundan akbile para yüklemek ?

Merhaba,

üniversitedeki teknolojik inovasyon dersinde böyle bir projeyi seçtim.
çünkü ileride SMS ile cep telefonundan istanbul karta para yüklenebileceğini öngördüm fakat teknik altyapısı kabaca nasıl olmalıdır bi fikrim yok
çok detaylı olmasa da nasıl bir sistem olmalıdır?
IT ci arkadaşlar ya da bu olaylardan anlayanlar yardımcı olabilir mi

örneğin X operatörü abonemizin ön ödemeli hattında 15 TL olsun
abone mesajlar bölümünden 10 yazıp bi boşluk bırakıp TC nosunu azdıktan sonra 1871'e SMS atsın, cep telefonundan 10 tl eksilip akbile/İstanbul karta 10 tl yüklensin

burada İETT databasi ve opeatör databasei erişimi nasıl olur , arada bankanın rolü olur mu teknik olarak neler döner arka planda

oncelikle gilistirilse super olabilecek bir fikir

istanbul kart/akbilin kisiye tanimli olmasi lazim oncelikle
akbilin kisiye tanimli oldugunu ongoruyoruz

sms ile 10 yazip kart id mi yazip gonderiyorum ve kartima kredi yukleniyor
burda yeterli kontorunun olmasi gerekir ya da hattinin faturali olmasi gerekir.
operator ile iett nin anlasma yapmis olmasi gerekir
bu sekilde yuklenen krediler indirmli olabilir. ornegin normal otobus binisinde 10 kredi basiyorsa 9 kredi basmali vs. ama o nasil ayirdedilir bilemedim simdi
  • exlibris  (03.05.13 15:57:40)
elindeki akbil olarak kullandigin rfid cipi bulunan plastik parca, cep telefonun gibi havadan alamayacaktir yukleme bilgini. mutlaka bir yukleme otomatina dokundurmasi gerekecek kullanicinin.

burada yapman gereken iett' nin yukleme otomatlarinin calisma mantigini arastirmak. bence buradan ilerleyebilirsin.
  • kratos  (03.05.13 16:07:13)
şu anki sistemde ancak kartlara yukleme yapilabiliyo diye biliyorum. Yani iettnin boyle bir bilgi havuzu ya da nasil adlandiriyorlarsa, şu an yok heralde?
Dolyisiyla elektronik kart sisteminin gidip mobil kart sisteminin gelmesi gerekir bence. Kartlar sadece kimlik karti vazifesi gorucek, cihaza okuttugunuzda sistemdeki bakiyenizden duşucek.

İt'ci degilim sacmalamiş da olabilirim
  • ne zaman gitti tren  (03.05.13 16:07:58)
çok emin değilim ama mevcut kartdaki cip sistemi değiştirilmeli. yani sim kart gibi bir şey olmalı. nasıl ben aveaya gidip numaramı söylüyorum kontor yükleniyor onun gibi. mesela istanbul kartta bir yere adamların okutması gerekiyor dolum için. çok mu saçma oldu bilmiyorum ama aklıma geldi diyim belki bir yardımı olur dedim.

ayrıca hakikaten olursa süper olur. haydi yap yap.
  • fosforlu cevriye  (03.05.13 16:12:30)
Hayır abicim ticket mantığını düşünün ticket aslında offline çalışan bir sistemdir yani bizim kartlarımızın bir kodu numarası olsa kartın tc si diyelim

dönuyorum ticket a şimdi patron benim ticket a 350tl atıyo ama ben kullanamıyorum niye kredi yükletmem lazım e patron yükletmemişmiydi o öle değil işte araçlarda akbil bastığımız şeyin yanında ufak bir manyetik alan daha olack atıyorum akbilin bitti otobustesin bastın kredi yok dedi hemen 1 sms ve kartı manyetik alana dokundurunca kartıma yuklenecek okutup geçeceksin artı fazla akbili olan varmı iptal olmuş olacak hatta ilk olarak teşvik için 10 tl yukleyene 1 tl gibi bir olaya girilebilir mantıksız bir konu değil şuan ki toptan sms ciler gibi bu olayın toptanına girilebilir.
  • netadam  (03.05.13 16:46:30)
teknoloji olacaksa dogru durust olsun, akbil gibi eski ve offline calisan teknoloji ile zor.

telefonumda NFC var, telefona program kurayim akbil telefonun icinde tasinsin, makineye telefonu dokundurayim. teknik olarak mumkun. odeme sistemi olabiliyorsa akbil de olur, akbile gerek kalmaz hem programi kurmak yeter.
  • disq  (04.05.13 08:08:44)
arkadaşlar başka fikri olan var mı,
benim için çok önemli

örneğin sormak istediğim birşey var

istanbul kart içindeki çip rfid, yani illa okutmam lazım bir yere para yüklenmesi için

ama ben otomatlara bağlı kalmak istemiyorum,
yani SMS attım, SMS sayesinde telefondaki gsm hattımdan 20 tl düştü İETT sisteminde bakiyeme 20 TL yüklendi,

fakat bu yüklenen para kartıma henüz gelmedi çünkü otomata henüz dokunmadım
otomata dokundurmak yerine otobüslerdeki akbil makinesine dokundurduğumda önce para yüklense ardından da 1 geçiş ücreti düşse

bu mümkün değil mi

yani özetle , otobüslerdeki okuttuğumuz makine ile akbil otomatları arasında işlev açısından fark mı?
  • ferit85  (10.05.13 18:18:35)
Sonucta M2M hatlarla internete bagli cihazlar bunlar. Bir sekilde veriyi internet uzerinden atiyorlar. otobusdeki cihaza duraktan binen insanlar okuturken hem yuklenme hem de kontur dusumu yapilirsa eger, bu herhangi bir sorun aninda ki sorun olmasi dogaldir, o otobuse binenler icin zaman kaybi olur. teknik olarak mumkun olsa da isleyisde sorun olur yani.

  • kratos  (10.05.13 23:58:49)
son yazdığım soru ile ilgili başka önerisi olan var mı arkadaşlar.

  • ferit85  (14.05.13 10:51:49)