Mail adresimle Facebook hesabı açılmış?!!

xxxx@hotmail.com şeklindeki adresimi outlook hizmetine geçildiği zaman xxxx@outlook.com yapmıştım. yani outlook hizmetine geçmiştim. facebook hesabım ve başka sitelerdeki tüm hesaplarımdan değiştirebildiklerimi değiştirip outlook'a çevirmiştim. şimdi biri xxxx@hotmail.com adresiyle bir facebook hesabı açmış ve doğal olarak outlook hesabıma facebook'a hoşgeldin mailleri falan geldi. ardından da arkadaşlık istekleri ve saçma sapan mailler...

hemen xxxx@hotmail.com adresime şifremi unuttum falan deyip hesap şifresi sıfırlama linki istedim. o mail de outlook'a geldi tabi. hemen şifreyi değiştirip hesaba giriş yapıp dondur dedim. sebep olarak hesap ele geçirildi deyince buradan güvenlik altına alabilirsiniz falan çıktı. gerekli bir şeyler girdim falan bir kaç sayfa, sonra da tamamlandı, bildirildi dedi. hesap donmadı daha tabi. sadece güvenlik işlemi bitti. bunu yaptıktan sonra da hesabı dondurdum. outlook şifremi ele geçirmiş olabilirler mi? hemen outlook şifremi değiştirip eskisinden de zor bir şey yaptım.

ama facebook hesabını aktifleştirmek için mail hesabıma giriş yapıp aktive etmesi gerekmiyor mu? outlook şifremi nasıl ele geçirmişler. şimdi outlook hesabıma bağlı kendi facebook hesabıma girip ikincil e-mail adresi olarak xxxx@hotmail.com'u da ekleyeceğim ama bu adres zaten başka bir hesap tarafından kullanılıyor diyor. xxxx@hotmail.com'u ikincil adres olarak orijinal facebook hesabıma eklersem başkasının bu adresle hesap almasını engelleyebilir miyim?

xxxx@hotmail.com adresiyle alınmış hesabı silmek istiyorum. hemen silmek için ne yapmam gerektiğini veya ne yapmam gerektiğini birileri söyleyebilir mi lütfen?

edit: facebook hesabını silmek başlığı altındaki ilk linkte tıklayıp hesabı silmek için gereken işlemi yaptım. 14 gün içerisinde tekrar giriş yapmazsam silinecekmiş. bu şekilde mi oluyor doğru mu yapmışım?

işin sinir bozan yanı zaten orijinal facebook hesabımı bile kullanmıyorken böyle saçmalıklarla uğraşmak...

aynısı benim de başıma geldi salağın birisi adsoyad@gmail.com'u kullanabileceğini düşünmüş olmalı ki, facebook üyesi olduktan sonra o şekilde değiştirmiş.

adsoyad@gmail.com da bana ait olduğundan aynı türden mesajlar gelmeye başladı, bana ait herhangi bir facebook hesabım olmadığı halde facebook aramalarımda mail'im arandığında o hesap çıkıyordu. facebook'un saçma bug'larından biri bu, eğer hala değiştirmedilerse. çünkü mail'i değiştirdiği zaman aktivasyonla filan doğrulamaları lazım normalde.

senin yaptığın gibi şifreyi dğeiştirip facebook hesabına girdim, dondurdum filan ama o kullanıcı ikinci email adresiyle de hesaba girebildiğinden tekrar aktif oldu, en sonunda ilgili kişinin ikinci mail'ine "sen mal mısın benim adresimi kullanıyorsun, hesabına giriş yapabiliyorum" diye mail atınca anladı olayı düzeltti, bir daha da facebook mesajı gelmedi.

edit: evet facebook hesabını silmek olayını da denemiştim, aynı şekilde ikinci email adresiyle giriş yapabilirse tekrar aktif oluyor.
  • ocanal  (03.05.13 15:06:10 ~ 15:07:07)
@ocanal

peki bu gerizekalı ikincil bir adres belirlemediyse o hesap için ve şifreyi değiştirdiğim için giriş de yapamaz ise ve böylece hesap tekrar aktifleşmez ise 14 gün sonra silinir değil mi?
  • kisa bisey olsun istemistim  (03.05.13 15:09:41 ~ 15:10:19)
@kisa bisey olsun istemistim

ayarlardan bir kontrol et, hatırladığım kadarıyla ikinci hesabı kaldırayım giriş yapamasın demiştim ama silememiştim diye hatırlıyorum. dediğin gibi eğer ikinci mail hiç yoksa giriş yapamazsa zaten silinir 14 gün içinde.
  • ocanal  (03.05.13 15:35:13)
mail hesaplarımdan birisine bir akraba forward mail yolluyor. yıl olmuş 2013 hala bill gates servetini dağıtıyora inanan var,acı ama gerçek. neyse, bu olaydan bir gün sonra bana da merhaba deneme, facebook kaydınız tamamlayın gibisinden bir mail gelmişti. o zamandan beri facebook services,update vs.den ve linkedin'den geldiği yazan ancak wot uygulamasına göre içindeki linklerin "kırmızı" grupta yer aldığı mailler geliyor, artık spama attım.

  • sarızeybek  (03.05.13 15:50:54)