Laptop - Modem ilişkisi + Wireless modem tavsiyesi

Selamlar,

Bu hafta içinde elimdeki bütün paramı laptop almak için harcayacağım. Laptop ile birlikte wireless modeme de ihtiyacım var ama şu 2-3 hafta içinde onu alabileceğimi sanmıyorum.

Elimde kablolu Zoom x4 modem var. Desktop'a bağlantıyı ethernet kablosu ile yapıyorum. Modem'in usb girişi de var aynı zamanda. Oradan da usb kablosuyla laptop'ı bağlamayı düşünüyorum şu anda.

Tabi soru şu: Daha önce ethernet girişi olmayan bir modem kullandığımda stabil internet bağlantısı sağlamak için çok çile çekmiştim, bağlantım sürekli kopuyordu falan. Acaba şimdi böyle bir şey yapsam bir sorun yaşar mıyım? Ya da başka hiçbir sorun yaşar mıyım? Ve ciddiyim, modem alacak param yok sanırım:)

İkinci soru: 120 metrekare evde, 2mbit adsl bağlantısını 2 bilgisayarda kullanacağım; fiyat-performans açısından da iyi olan, olabildiğince ucuz bir wireless modem tavsiyeniz var mıdır?

x4'te bir tane ethernet var diye aklimda kalmis. ona gore yanit vereyim.

1) usb kullanma. cok sikinti cekersin ki zaten ethernet + usb calismayacaktir muhtemelen. ikisinin baglanma yollari farkli cunku (usb'de dial-up gibi manuel wan baglantisi kurmak zorundasin)

2) bir tane kucuk hub, bir tane de access point alip bir kablo ile desktop'a baglanti yapip bir kablo ile de access point'e cekebilirsin ama bu hem gereksiz yere masraf, hem de gereksiz yere kablo yigini ve elektrik harcamasi olur.
bu yuzden, bir tane airties, philips ya da zyxel kablosuz modem al. ethernet'ten yine desktop'a baglanti yap, wi-fi ile de notebook baglansin. olsun bitsin.
  • sourlemonade  (15.02.09 17:12:00)