time lapse-hızlandırılmış çekim ama daha değişik

bir imalatın hızlı çekim gösterimi yapılacak. hızlandırma mefhumuna hakimim, açıyı sabitleyip belli aralıklarla kare kare çekilecek. onda sorun yok. bu sıra montajı yapılan makine sabit, net ve işin odağında görünmeli. ama montajı yapan kişiler flu olmalı (çünkü tipleri çok yamuk lan, başları götleri de ayrı oynuyor).
yapmayı amaçladığım şey ışık ayarıyla oynanıp hareketli nesnelerin ve kişilerin hareketini bulanıklaştırmak. bu efekti nasıl üretirim, bildiğiniz kolay bir yöntem varsa gerekli ekipmanla beraber yazarsanız şahane olur.

ekleme: obje sabit ya da çok az hareket edebilir evet.

En basiti objenin sabit olacağını varsayarak düşünürsek diyaframı kısıp yavaş enstantane ile çekim yaparsın. Yani diyelim ki 1/4'e f9 ile pozlarsan azcık hareket eden herşey bulanık çıkacaktır. Özetle hızı düşük tut diyaframı da ışığa göre ayarla işte.

  • inugard  (24.04.13 09:06:41)
inugard +1

en zahmetsiz öyle yapabilirsin. ama tabii günün değişen zamanları için diyaframın ayarını güncel tutman gerekir, takibini iyi yapmalısın. yoksa resimler giderek kararabilir (ya da sabah erken çekime başladıysan patlayabilir)...
  • loveinaflipbook  (24.04.13 10:19:55)
Hmm evet o aklıma gelmedi benim, iç mekan diye düşündüm. Love'ın dediği gibi ortam ışığı değişkense sürekli takip etmek yerine enstantane öncelikli TV modu varsa makinede onunla çek takibe gerek kalmaz. Yani 1/4de çek diyorsun diyaframı o ayarlıyor.

  • inugard  (24.04.13 11:30:13)