22 nisan 2007 ales

bugün düzenlenip zannedersem herkesin kötü geçtiği bu sınav hakkında, sınava girenler beklediği / yaptığı netleri yazarsa en azından elimizde küçük çaplı bir istatistik oluşmuş olur da yüreğimize su serperiz. bunun dışında bu alesle ilgili aklınıza takılan soru varsa onu da bu başlığa yazarsanız, hepimiz için aydınlatıcı olur.

sayısal : 62 (soruların 15 ine bakamadım bile yuh ya)
sözel : 78 (25 dakika kala bitti )

sorum ise:
önceki sınavlardan les puanı olan bir adayın hangi puanı geçerli olacak , istediğini seçebilir mi ? katılan herkese teşekkürler.

Hangi gezengende su vardı ?

  • gari  (22.04.07 17:40:05)
hatırlamıyorum maalesef :) ama sözel basit sayılırdı. muhtemelen doğru yapmışsınızdır.

  • comptrol  (22.04.07 17:43:13)
herkes gibi bende sayısalı yetiştiremedim ve yine herkes gibi bende sözeli 15 dakika erken bitirdim

sayisaldan 61 soru cozdum. sayısal sorularında bu gibi testlerde hiç yanlış yapmadıgım için büyük ihtimalle 61 net olucak.
sözelde 80 soru çözdüm. neden-sonuç ilişkisi isteyen soruda hata yaptım. onun dışında 3-4 yanlış daha olsa 73-74 net gelir sanirim

gezegenli soruda en sonda ki gezegen F idi diye hatırlıyorum. yani su olan gezegen F.
birinci gezegen D sonra B-A-C-E-F diye sıralanıyorlar diye aklımda kalmış.
  • beeyore  (22.04.07 17:45:51)
bir onceki les'ten sayisal 78 sozel 74 yapmistim ve cok daha rahat bir sinav gecirdigimi hatirliyorum sayisal suresi acisindan. ucu ucuna yetistirebildim bu sefer. bundan 75, 75 gibi bir sonucun gelecegini tahmin ediyorum.(yazdiklarim dogru cevap sayilari). fakat sunu kesin olarak soyleyebilirim ki sayisali sonbaharaki les sinavina gore daha zordu. sozeli de son bahardaki les'in cok cok altinda bir zorluga sahipti. sonuclar aciklandiginda da goreceksiniz ozellikle sayisal2'de standart sapma cok yukselirken ortalama da cok sert bir bicimde dusecek. bu da sayisal puanda sayisal2'den yapilan netleri cok onemli bir hale getirecek.

gezegen sorusunu da BCAEF olarak hatirliyorum.
  • toshi  (22.04.07 17:51:59)
benim de sayısaldan 13 bosum var yani seninki gibi sayılır..sorun konusunda da birsey bilmiyorum biilen varsa cevaplarsa ii olur hakkaten

  • dilşikeste  (22.04.07 17:53:24)
Herkes aşağı yukarı aynı yapmış anlaşılan. Su olan gezegen'i F yaptım. 3. gezegen sorusu vardı bir de ve en çok uydu sayısı mı ne diyordu. onların ikisi de A idi. (ya da ben öyle yaptım.

Sayısal 1 güzeldi. sözel güzeldi. sayılsal 2 yetişmedi herkes gibi. yetişecek sandım,s aati de ayarladım ama sona doğru sorular o kadar çok zaman ister hale geldi ki evdeki hesap çarşıda tutmadı.
  • carpenoctem  (22.04.07 18:03:54)
sınavı zor bela yetiştirdim, hiç boşum yok... ama sayısalı kontrol etme şansım olmadı doğal olarak, hatta bi tane soruyu yanlış yaptığımı zannediyorum tekrar dönemediğim için (hatırlayan varsa, kök içinde 4a kare ile başlayan çarpanlara ayırma sorusu, cevap bulan söylerse sevinirim)

sayısal uzundu, sözel kolaydı... şahsen iyi bir sonuç bekliyorum ama hayatımda çok bi faydasını göreceğimi düşünmüyorum bu sonucun...
  • jokullmagic  (22.04.07 18:16:52)
kök içinde 4akareli deilse de 4xkareli bi soru hatırlıyorum, onda da y=x+4 çıkıyo olması lazım cevabın yamulmuyosam. şahsen özel ders verdiimden midir nedir, rahatça yetiştirdim sınavın her iki alanını. ama şu aptal çocuklara yönelik olan zamanınızı siz ayarlayamazsınız uygulamasını deiştirseler fena olmicak.

  • fizboz  (22.04.07 18:34:36)
ben de öyle buldum ama 30 saniye gibi bir sürede göz kararıyla yapınca sadeleştirmeleri aklım kalmıştı, soruyu da hatırlayamadım tam,oturdu içime... aynı cevabı bulmuşuz sevindim şimdi :)

sayısal birdeki en kolay oran orantı sorusunu yanlış yapmama rağmen (şu anda farkettim nasıl olduysa) yine de yetiştirebildiğim için güzel bir puan alacağımı ümit ediyorum...
  • jokullmagic  (22.04.07 19:00:19)
özel sayılarla ilgili altı basamaklı olan sorunun cevabı 27 miydi? özel sayı falan diyince insanın merakını cezbediyo da:)

  • serotoninn  (22.04.07 19:48:09)
arkadaşlar bişey sormak istiyorum. sizin yaptığınız sorular 60 70 civarı ise siz hangi alandan giriyorsunuz? ben sözelden giriyorum, sınava ilk kez girdim ve sadece 36 soruyu cevaplamışım! (matematikten yani) ayrıca sözeldeki son soruların oraya yanlışlıkla koyulduğunu düşünüyorum çünkü o soruların aynısı sayısal bölümde vardı:)

  • mariamaria  (22.04.07 20:11:48)
telekoma kadar sakin sakin soruları yapıyordum. telekomlu soru boru modeline rastlayınca ohhannes oldum. birileri bi işler ceviriyor sanırsam. sözel herzamanki gibiydi. normal yani. ama sayısal 2 borusan modeliydi. hiç geometri cıkmamasıda düşündürücüydü.

  • neanderthall  (22.04.07 20:42:48)
evet ben de geometri çıkar diye umut etmiştim ama çıkmadı maalesef.

  • mariamaria  (22.04.07 20:44:08)
sözelcilerin performansları nasıl? mesela ben hayatımda en son matematiği 9 sene önce görmüş ondan önce de okul hayatım boyunca ilkokuldan sonra hiç 2 nin üzerinde alamadığım matematikten. 31 soruya cevap verebildim. bunlardan çıkan net tahminen 25 civarı olacaktır. sözelde ise 79 soruya cevap verebildim. son on soruya 20 dakika kala girdim ama o on soru ağır geldi. ilk 70 soruda fazla hatam olamaz. sözelden de beklediğim net 70 e yakın. şimdi sorum geliyor. bildiğim kadarıyla eski sistemde en düşük yüksek lisans programına girebilmek için 50 almak gerekiyordu. bu sınavda bu taban puan nedir? ve tahminen benim ki gibi bir performans bu sınavdan o alt limiti tutturabilir mi?

  • beni birak saraba bak dayi  (22.04.07 21:22:20)
benimki çok kötü geçmedi sanıyorum. tabi sayısal 1 ve sayısal 2 testleri arasındaki katsayı farkını öğrenene kadar. çünkü 2.testte tam 10 boşum var ve sayı piramitlerini bi de 4 sayacı bozuk olan arabayı (ki bu sayacı bozuk arabaların üretimlerinin durdurulmasını ya da sahiplerinin kullanmak yerine servise götürmelerini öneriyorum bu kaçıncı!)hesapayana kadar göbeğim çatladı. dairesel yönde hareket eden (ki soruyu 10 kez okudum aynı anda hareket ettiğini yazıyodu ama aynı yerden hareket edip etmedikleri hakkında bi bilgi yoktu ben öyle varsaydım) birinin hızı diğerinin kaç katıydı??? sonunda sıkılıp biraz kafadan atmış gibi oldum.

sözel soruları geçmiş yıllardakilere göre daha kolay ve netti bana göre.ben hiç kitapçığı okumadım. sözelciler için katsayılar ne durumda bi bilginiz var mı?
  • yilan tislak  (22.04.07 23:37:50)
ben eşit ağırlık öğrencisiyim ve sayısaldan toplam 30 (veya 31) boşum vardı. konuştuğum 5-6 arkadaşım oldu, hepsi eşit ağırlıkçı; 4 kişi 30 boş 1 kişi 42 boş (öeh) ve bir kişi 15 boş yapmış... tabii tüm sayısalı yetiştirenler de varmış ama ya onların yeteneğidir bu, ya da yanlışları çıkar... sözeli zaten çoğunluk yetiştirmiş ona değinmeye gerek yok.

ea puanlarının hesaplanmasında sayısal 1 sayısal 2 katsayıları farklı olmayacaksa, bizim için pek bir şey fark etmeyecek anlaşılan? (ikisi de 0,25 ile çarpılıyormuş)

ayrıca genelde bu sınavlarda insanlar aynı puan aralıklarında yığılıyor, örneğin les'te 60-65 arası yoğundu sanırım. bu yüksek lisansa girişte rekabeti arttırır mı diye merak ediyor insan...bunun bir sıralama sınavı olmayışı, puana yönelik olması işleri zorlaştırıyor sanki.

Bir de "Aday ağırlıklı puanı" nedir? (Bakınız Osym kılavuzu sayfa 6 daki puan hesaplama formülü)
  • maledisant  (23.04.07 00:09:41)
EA, spor olsun diye girdim. Sözel oldukça kolaydı, sayısalda 4 boşum var, bi 4-5 tanesini de atmış gibi oldum. Şimdi benim anlamadığım:

Deniliyor ki, minimum istenecek puan 70 (yoksa 55 mi, nedir?). Ancak ALES kılavuzunda öyle bir formül var ki, 70+[hede hödö) şeklinde. Bu durumda herkes en az 70 almayacak mı, nasıl olacak da olacak yani? Anlatsın biri efendim.

(Kılavuzun 6., PDF'nin 9. sayfası)

www.osym.gov.tr

Ayrıca OBEB ve OKEK toplamı 157 eden sayıların toplamı ne olabilir, hasta etti soru beni?
  • sui  (23.04.07 13:24:20)
vallahi zerre umudum olmadan girdim, çoğu kişinin söylediği gibi ben de 8 yıldır matematiğe dokunmamış hatta matematikden kaçarak dil bölümüne girmiş bi insanım. sınavın cevap anahtarı vs. yayınlandı mı yada yayınlanacak mı? 20 tane matematik yapabildim gerçi ama insan merak ediyo yinede.

  • biglebowsky  (23.04.07 14:07:00)
Kök içinde 4x kareli olan o mu bilmiyorum ama sonucu 7/3 kök 6 mı ne çıkan bi soru vardı. x+1/2x-1 gibi sonuçlu çarpanlara ayırma sorusu hatırlıyorum. Özel sayının basamakaları toplamını ben de 27 buldum. Flamanın boyunu 180 buldum galiba, emin değilim. Ayşenin tuttuğu sayının rakamları toplamını 9 bulmuş olabilirim (243 gibi geliyor). Dönüp duran arabaların hızlarını hesaplamadım, zaman yoktu.

Bazı çok basit görünen sorular (özellikle de ÖYS'de bolca çözdüğümüz türden olanlar) LES'te ciddi zaman yiyici olabiliyor. Ayrıca bu mantık sorularında bazen öyle enteresan algoritmalar hazırlıyorlar ki adapte olana kadar bi ton zaman gidiyor efendim. Devlet bana bir şey yapması lazım.

Not: Teşekkür ederim puan hesaplaması aydınlatması için.
  • sui  (23.04.07 17:22:50)
fena geçmedi benim.(4 boş sayısalda var) ama acayip puan sistemi var sınavda belli olmaz. 3 yıl önce girdiğimde sayısaldan 20ye yakın boş olmasına rağmen garip bir şekilde 70 alabilmiştim.

bi de şu 1993x2007 sonucunun sayı toplamı olan sorusunun kısayolu var mıdır? nedir?
  • zbam  (24.04.07 12:33:04)
(2000-7) * (2000+7) = 2000*2000 - 7*7

kısa yolu bu olacaktı o sorunun...
  • jokullmagic  (24.04.07 23:24:54)
Hörst dedim bir an. Alldaysdaki kızımız boşuna dememiş "olaya bir de bu açıdan bakmaya ne dersiniz" diye.

  • sui  (25.04.07 08:22:58)
e arkadaslar ne zaman belli olacak sonuclar?

bir de sayısal ve sozelden 70 uzeri net gelir diyenler, bi de gecen sınavlarda biz turkiye birincisi ikincisi ve ben de 5. si olmustum falan de deseniz, yoksa cok kisi bu kadar basarılıysa sonuc beklemek gereksiz (bkz: vah bana vahlar bana)
  • ozzzz  (02.05.07 08:33:08)