yaş 26 ve hiç askerlik yoklamasına gitmedim.

hep öğrenciydim (şu an dahi örgün bir üni'de talebeyim)

hayatımda hiç askerlik şubesine gitmedim. herhangi bir yazı falan da gelmedi takip edebildiğim kadarıyla. okul yolluyor heralde düzenli olarak öğrenci olduğuma dair bir belge diye tahmin ediyorum.

ilerde bir sorun yaşar mıyım?

29'dan sonra öğrenci olsan da tecil ettiremiyorsun, onun dışında bir sorun olacağını sanmıyorum.

  • nxtrls  (18.04.13 18:24:05)
okulu uzattıktan sonra tecil işlemiyle okul uğraşmıyor, sen gidip kendin hallediyorsun diye biliyorum. öğrenci belgeni alıp askerlik şubesine uğrasan fena olmaz.

  • zgrydn  (18.04.13 18:24:35)
Normalde ilk yoklama ve son yoklamanı yaptırmış olman gerekir. Ancak özellikle ilk yoklama için herhangi bir uyarı vs gönderilmediğinden çoğu kişi bunu yaptırmaz. Son yoklama içinde genelde uyarı gönderilmez ama 18 yaşına erişmiş her erkek bunu kendisi gidip zaten yaptırmalıdır. Özellikle son yoklamanı da yaptırmadıysan yoklama kaçağı sayılırsın. Yoklamanı yaptırdıktan sonra kaçaklıktan çıkarsın.

26 yaşındaysan 1-2 sene içerisinde kapına sivil polis/jandarma veya bir güvenlik yetkilisi gelir ve seni sorar. Evde yoksan en yakın emniyet amirliğine vakit geçirmeden gelmeni isterler. Durumu izah edersin, öğrenci belgeni en kısa zamanda onlara götürürsün ve olay kapanır.

Üniversitelerin büyük çoğunluğu askerlik işleriyle kesinlikle uğraşmaz. Bu yüzdende pek çok erkek öğrenci bu sorunla karşı karşıyadır.

Arkadaşın dediği gibi 29'dan sonra işin yaş. 29'da hala öğrenciysen kesinlikle özrün yoktur, asker kaçağı olarak görülürsün ve bu farkedildiği an (gbt yoklaması gibi) askere alınırsın.
  • Nocturne  (18.04.13 18:32:39)
itü okul bittiği gün askere ispitledi beni. kaat geldi. iki yıl gözardı ettim. gittim askere alındığım tarihten 3-4 ay önce yoklamaya, albay savunma yazdırdı, iyi de davrandı (tipim pek kızılacak tip değil zaten). bişi olmadı.

  • ismail yk  (18.04.13 18:33:44)
kaçaksın

  • jamswety  (18.04.13 19:07:42)
En yakın şubeyi ara telefonla bilgi al. Yeteri kadar bilgi veriyorlar.

  • Absinthe75c  (18.04.13 19:58:50)
bir şey olmaz. ben 27 yaşımda mezun olana kadar hiçbir işlem yapmadım. mezun olunca da gittim 2 sene tecil ettirdim.

  • lemmiwinks  (18.04.13 20:19:22)