Pegasus halka arz.

Selam Duyurunun borsacıları,

Pegasus Hava Yolları halka arz ediliyormuş.

şu linkete de; www.garanti.com.tr

"Tüm bireysel yatırımcılar 20,40 TL fiyatla talep yapacaklardır." diyor. Şimdi ben bankaya gitsem yatırımcı hesabı vs. açsam. Bana da satarlar mı.

Hiç anlamıyom la bu işlerden, anneye anlatır gibi anlatsanız?

bunu gerçekten ben de merak etmekteyim hatta dün gece uykuya dalmadan önce bunu en iyisi bir ekşi duyuruya sorayım diye düşünmüştüm bile!

  • eleutheiros  (18.04.13 14:24:07)
eger yatirim hesabiniz yoksa garanti bankasinin internet subesinden gerceklestiremezsiniz.

  • co2s2  (18.04.13 14:45:26)
pegasus olayı dışında genel olarak halka arz olayını anlatayım:

-firma a,b,c yatrım şirketleriyle anlaşır
-bu firmlara aynı dönemlerde aynı fiyat aralığından talep toplar
-bu firmalar aracılığı isteyen herkes talep verir
-talep hisse sayını ve fiyatını verirsin
-yatırım firması karşılığı olan paraya bloke koyar
-atıyorum firmanın 10000 hissesi var
-toplam 500 kişi min 10, maks 200 hisse talep etmiş olsun
-herkese önce 10ar lot verilir, kaldı 5000
-sonrasında yine eşit olacak şekilde tüm talep edenlere ayrıştırılır
-atyıroum 200 talep edene 25 hisse düştüyse, 25 hisse talep eden de 25 hisse alır
-talep sırası önemli değildir
-farklı yatırım firmalarından farklı hesaplardan farklı talepler yaratayım sökmez, farklı TCKN'ler gerekli
-sonrasında talep toplama sonunda paylar dağıtılınca ikincil piyasa açılır, ne olcağı belli olur

*pegasus için fiyat biraz pahalı diye yorumlar var, orta vadeli değil, kısa al-sat'çılar sanki daha bir kazanası durumda (kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.)

atladığım bir nokta kalmamıştır umarım, iyi günler
  • ethros  (18.04.13 15:06:39 ~ 15:14:22)
Kısa vadede pek birşey değişmeyebilir ama orta ve uzun vadede kazandıran bi hisse olacak gibi benim tahminim.

  • feodal moruk  (18.04.13 16:54:32)