Uniform Distribution (Ters Fonksiyon Olayı)

Selamlar.

www.eg.bucknell.edu

şu linkte anlatılan olayda, "step 1" başlığı altındaki fonksiyonun nereden geldiğini anlayamadım. nereden buluyor o F(x) fonksiyonunu?

1/a-b yi eşlenikle çarpmış. sonra da ilk durumda a dan büyük iken eşlenikle çarpınca işler tersine dönmüş. a dan küçük ve b den büyük durumunu incelemiş

  • sttc  (16.04.13 19:48:59)
1/a-b mi ? 1/a-b nerde var ki? 1/b-a var bir tane ilk verilen fonksiyonda?

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.04.13 19:53:02)
doğru, ters yazmışım

  • sttc  (16.04.13 20:06:42)
eşlenikle çarpmıyor, cumulative distribution function o. pdf'in x'e göre integrali alınarak bulunuyor. pdf'in tanımlı olduğu aralığa göre de değerlerini vermiş.

  • galadnikov  (16.04.13 20:43:17)
1/b-a nın x e kadar integralini alırsan kümülatifini elde edersin, tanım aralığında a<x<b verildiğine göre a dan x e kadar al integrali, normalde 0<x<1 aralığında olan fonksiyonlarda 0 dan x e kadar alırsan bulursun.

matematiksel olarak ifade etmezsek şöyle de diyebiliriz; uniform dağılımda her noktanın olasılığı eşittir çünkü adı üstünde uniform, düzgün dağılım.

grafiğin tabnına göre düşünelim a-------------------b bu şekilde iki nokta arasındaki alan olarak düşün, a ile b arasındaki tüm noktalarda olasılık aynıdır 1/b-a dır. çünkü adı üstünde düzgün dağılım, şimdi arada bir noktaya x koyalım,

a------------x--------------b birikimli yani cdf olarak baktığın zaman ne geliyor aklımıza, a ile x arasında kalan alanın toplamının olasılığı birikimli olasılığı yani o halde ne olur? x-a olur o alan x-a nın b-a ya oranı da o alanın olasılığını verir yani birikimli dağılımını.

umarım anlatabilmişimdir.
  • Yigitabi  (16.04.13 22:02:53 ~ 22:08:13)