şu sonuca biz göz atacak (Lütfen)arkadaş varmı? MR

lomber lordoz düzleşmiştir.
intervertebral yükseklikleri ve diğer disk intensiteleri dağılımları düzenlidir.
l5-s1 intervertebral diskinde dejenerasyona sekonder t2 de sinyal kaybı.
inceleme alanına giren t11-12 t12-L1, L1-2,L2-3 diskovertebral end platerde ve l4 vertabra korpusu end platelerde dejeneratif schmori nodülleri izlenmiştir.
L5-S1 intervetebral diskinde sol posteroleteral geniş tabanlı protüzyon izlenmiştir, dureal kese sol anterıordan basılıdır. sol s1 sinir kokune belirgin bası izlenmiştir. sol lateral reses daralmış olup kok basılıdır. sol noral foramen inferiordan daralmıştır.
diğer disk posterior doğal olarak değerlendirilmekte, noral foraminal genişlikler normal izlenmekte.
kanalis spinalis genişliği, konus distal yerleşimşi, ve paravertebral yumuşak doku planları doğaldır.

doktor falan değilim, bel fıtığı hastasıyım. ona göre cevap veriyorum. şikayetinizi de yazar mısınız? sadece beliniz mi ağrıyor, yoksa sol bacakta ve(ya) ayakta uyuşma, güç kaybı, ağrı vs var mı?

ciddi bir bel fıtığınız gözüküyor ama patlamış bir fıtık değil (protrüzyon). ama sinir basısı mevcut. sadece mr tetkiki ile olmaz. bir beyin cerrahının muayene etmesi de gerekli.

benimki patlamış bir fıtık idi (herniasyon) ameliyat oldum. sizinki patlamadığı için sanki fizik tedavi ile iyileşebilir gibime geldi. uzmanına danışınız.
  • kibritsuyu  (17.04.13 11:37:11)