sezeryan ve kurtaj hakkı kalkması

yasalardan geçtimi bu?
kalmış diyorlar nasıl ya?
bireysel özgurluğe ne karışır devlet?
hangi ara geçti bu meclisten

geçmedi.

  • harzem  (11.04.13 13:46:17)
gidip sezeryan olamıyormussun once normal doğuma alıyorlar riske girerse sezeryanmış diyorlar

  • eja  (11.04.13 13:47:50)
Benim bildiğim özele gidip paranla yaparsan sezeryana karışamazlar. SGK karşılarsa anca. Bireysel özgürlüğe aykırı bir durum yok.

Kürtaj yasağı ise fetus bir canlı mıdır değil midir ikileminin bir sonucu. Mesela 5 yaşında bir çocuğun var diyelim. Çocuğu öldürüp "ne var canım çocuk benim. Bireysel özgürlüğüme karışamazsınız" diyebilir misin?
  • boray eris  (11.04.13 14:12:51)
hukukta "kişilik" kavramı "tam ve sağ olarak doğmak" ile kazanılır. buradaki "tam doğmak"tan kasıt kolu bacağı eksik olmamak anlamında değil, ana rahmini tam olarak terk etmek anlamında kullanılıyor. yani fetus ana rahmini tamamen ve sağ olarak terk ettiğinde kişiliğini kazanmış oluyor. o saate kadar kendi kişiliği yok. kişilik hakkı annenin üstünde. yani isterse "benim çocuğum" diyip öldürebilme hakkına sahip. kişilik kazandıktan sonrasına karışamaz. o yüzden hukuki olarak fetus kendi kişiliğine sahip bir canlı değildir. annenin bir parçasıdır.

tabii bu hukuki olarak. ahlaki ve etik olarak farklı düşünmekte herkes serbesttir.
  • kibritsuyu  (11.04.13 14:42:15)
sezaryen yasak değil tabii. sağlık bakanı hasta isteğiyle sezaryen olabilir demişti. Ama doktorlar üzerinde sezaryen sayısının azaltılmasına yönelik bir baskı var. (bkz: primer sezaryen oranı)
başlıkta yazdığı gibi bu oranı yüksek olanlara uyarı yazıları geldi. benim oranım %42. türkiye ortalamasının üzerinde olduğu için halk sağlığını tehlikeye atmaktan uyarı yazımı aldım. henüz bir yaptırım olmadı ama yine de çoğu doktorda çekince oluşturdu.

  • gyne  (11.04.13 19:22:10)