Prag'a gitsek görsek piizlensek?

Efenim merhabalar. Yaz için interrail planlarım var fakat sonra arkadaşlarla karar değiştirdik ve Sadece Çek Cumhuriyeti'ne gidelim Prag'ta gezelim yiyeylim içelim falan filan.

Şimdi Prag'ta bir arkadaşımız var. Onda kalacağız otel masrafımız falan olmayacak. Biz şimdi Yola Sirkeci'den çıksak tahmini olarak masraflarımız nasıl olur Atatürk Havalimanı'ndan çıksak masraflar nasıl olur?

Ayrıca vize masrafları vs'si ne tutmakta bunları merak etmekteyiz.Ve sizin vereceğiniz alternatiflere açığız.

Dipnot: Temmuz ortası gibi gitmeyi planlıyoruz, 15 gün kadar kalacağız.

slovakya'ya çok çok ucuz uçan bir havayolu vardı, tek gidiş 80-100 euro gibiydi sanırım geçen eylül arkadaşım o şekilde ordan vyanaya otobüsle gitti. sizin için de iyi bir tercih olabilir, geri kalan yolu trenle ya da otobusle gidebilirsiniz.

ve prag gerçekten mükkemmeldir, 2 kere gittim doyamadım.
  • alchemistt  (08.02.09 01:59:40)
otel masrafı olmayacak diye birşey yok.. arkadaşınızda kalacaksanız dahi bir otele giriş yapmış görünmelisiniz. 15 gün kalacaksan 14 gecelik otel ücretini bayılacaksınız. sanırım arkadaşının oradan referans olması gerekiyor.

  • jirki  (08.02.09 02:00:22)
vize "schengen" 60 euro.
tarihiniz belli olduğu için ucuz uçak bileti kovalayabilirsiniz fakat tam yaz mevsimi biraz pahalı olacaktır uçak biletleri (internet aramaları, (bkz: gençtur) yardımcı olabilir size... uçakla "bratislava" seçeneğinede bakabilirsiniz genelde avrupa'da ki en ucuz uçuşların olduğu yerlerden biridir. oradan otobüsler mevcut 15 euro civarı www.orangeways.com... geçen sene mayıs istanbul'dan slovenya gidiş- prag dönüş 140 euro ya aldım biletimi mesela.

tren içi pahalı gelebilir diyebilirim orta avrupa'da tren biletleri pahalı idi en son geçen ay. birde 2-3 aktarma gideceğiniz için zorluk olabilir ve gece kalma yeri sıkıntınız da olabilir ayrıca. iki ülke arası 25-40 euro arası fiyat söyleyebilirim...

bir de tavsiyem olacak, flexi interrail bileti alıp onunla gezmeniz %70 ihtimalle kontroller flexi olduğunu anlamıyor ve "gün kaybınız" olmuyor. böylece prag çıkışlı ufak doğu avrupa gezisi yapabilirsiniz.
  • yapcak bisi yok  (08.02.09 02:03:21)
otel yolu için bir yol var ama biraz illegal ama hiçbir riski yok :) beş kuruş ödemezsiniz.

hadi söylim,

arkadaşınız madem pragda, gitsin bir otele ya da belki otelde çalışan bir tanıdıgı vardır... ordan bir adet rezervasyon şeysini mail olarak alır, isim soyisim yerlerini kendiniz doldurursunuz ve konsolosluk bunu kabul eder.

ben iki sene evvel türkiyeden 2 sevgiliyi o şekilde yolladım, çünkü otel rezervasyonunda da bir maliyet çıkıyordu.

ama otele giriş yapmanız şart değil elbette.

bir de prag da para bozdururken dikkat edin fena geçiriyor turist yerlerdeki döviz büroları, aman diyem.
  • alchemistt  (08.02.09 02:03:40)
otele giriş yapmana gerek yok, arkadaşın davet yollayabilir yahut, vizeye başvururken 15 günlük rezervasyon yap bir otele internetten , vizeni alınca iptal et çok cüzzi bir miktar kesiyorlar.... hatta iptal etme ilk booking yaptırınca %5 deposito alıyorlar ve o otele gitmezsen başka bir para kaybın olmuyor sakın

slovakya ya giden firma'da sky europa.
  • yapcak bisi yok  (08.02.09 02:06:19)
eger ucakla gidicekseniz interrail bileti neden alacaksınız ki? onun yerine püfür püfür ucaginiza binin gidin. tatil sezonu oldugu icin biletinizi simdiden alin. daha da ucuza gelir. bileti ucuza bulmak icin ise www.hemenbilet.com adresini kullanabilirsiniz. ogrenciyseniz vize almaniz da pek sorun olmayacaktir.

  • jeanne hebuterne  (08.02.09 14:25:17)
- Normalde Çek Cumhuriyetinde davet çıkarmak zahmetli bir iş, yabancılar polisine gidip bankada para göstermek vs gerekiyor. AMA arkadasinız bir dokuman yazsin, "ben xxx . Çek Cumhuriyetinde ikamet ediyorum, vize no'm bu, sigorta no'm bu, vs vs şu şu arkadaşlar benim adresimde ikamet edeceklerdir, adres : xxxx", eger degismedi ise, 6 ay öncesine kadar Çek Konsolosluğu bunu davet olarak kabul ediyordu. (En saglami gidip sormak)

- slovakya üzerinden skyeurope ile gelebilirsiniz. Ama o yol ve çekeceğiniz zahmet aradaki farka değer mi iyi düşünün.

- click4sky: Bu siteye göz atın. Çek Havayollarının biletlerini çok önceden alıp satan bir firma, erken alırsanız direk İstanbul-Prag uçuşları ucuza bulunabiliyor. (Şimdi baktım 120 euroya gidiş dönüş var temmuzda)

- THY ve czech airlines (CSA) dışında direk uçuş yok (kendi uçağını kaldıran turları saymıyorum). CSA genelde daha ucuz oluyor.
  • domno epotus  (08.02.09 14:39:33)
biraz daha ucuz ama sancılı bi yol var, o da otobüs. istanbul dan sofya ya giderseniz, oradaki otogarda her gün prag a giden otobüs bulabilirsiniz. ama bu olay 2 gün sürüyor, fiyatı gidiş-dönüş 3500 çek kronu yaklaşık. ucuz uçak bileti daha mantıklı görünüyor.

  • bisikletci  (08.02.09 17:34:30)