tıraş bıçağı tavsiyesi

şimdi efendiler,
yeni işe başladık e doğal olarak onca zaman traş olmayan, sakalları ile robinson havalarında cirit atan ben bu konuda çok cahil kaldığımı fark ettim. şu sıralr şu uyduruk bakkalarda satılan traş bıçaklarından kullanıyorum ancak onlarda yarı kıllı yarı kılsız bir suratttan başka bir şey vaad etmiyorlar bana. elalemin suratınada bir ibne edasıyla baka baka fark ettimki, baybi face olmuş dolaşıyorlar bir ben kalmışım yarı kıllı yarı bebek poposu suratımla.
sözlükdende baktım ne var ne yok diye ama aklım karıştı yok mach 3 yok turbo space sensor nedir bunlar ne farkı vardır hangisi alayımda bir david beckham olayım reklamlarda oynayayım hep rıdvan kalmak mı mübahtır bana?

hımm birde şimdi aklıma geldi bunlar 5bıçaklı 3 bıçaklı falan oluyor ne kadar bıçak o kadar suratta tahriş mi demektir? suratta tahriş olmasın yahu bebek poposu uğruna, daha güzel bir gelecek beni bekliyor yapmayın etmeyin lütfen.

bir diğer aklıma gelen konuda cahilliğime itafen birde traş köpüğü ve traş sonraı ne sürmeli ne etmeli konulşarında da aydınlanmam gerekiyor sanırım.

3 bıçak 5 bıçak olayında daha az tahriş var güya da onlar günlük traş olanlar için ideal, bir haftalık sakalı onlarla kesemezsin yani. düzenli traş olucaksan mach 3 iyidir yok ben ara ara uzatıp öyle olurum dersen ustura kullanmanı tavsiye ederim( zordur ama alışması). bu arada sakalların tamemen alınmasının yani pürüzsüz olmasının tek yolu tersten traş etmek ki o da aşırı derecede tahrişe neden olmakta falan.

  • phoera  (07.02.09 09:22:15)
aman diyim ustura olayına girme :)

herkese her jilet olmuyor nedense.
deneyerek kendine uygun olanı bulacaksın.
nedeni hepsinin jilet arası mesafelerinin militemtriğin altında bir oranla farklı olması.

yani bir bıçak sakalı dibinden keserken diğeri yüzündeki çıkıntıların tepelerini de uçurabilir. sivilce ben vs. gibi. mach 3 turbodansa mach 3 daha iyi bence.

ama asıl konforu ve sinek kaydı traşı sağlayan şey sıcak su ve köpük. duruma göre 1 bardak çok sıcak su bile yeter. sakalın sertse o yüze fırçasız sürülen kremlere hiç para verme.
  • can see  (07.02.09 09:24:37 ~ 09:32:48)
jilet fiyatlarına da bir bakarak hesap yap derim.
sinekkaydıya yakın traş yapabilen makineler var artık. misal braun cruzer4 + yüzüne sürdüğün traş köpüğü veya kremi. veya kendinden kremli olanlar da var.
aleti iyi kullanırsan toplamda jilete harcayacağından daha azına getirmiş olursun maliyeti.
  • lhun  (07.02.09 10:21:11)
bic

  • axijazz  (07.02.09 10:34:22)
traş makinesi iyi bir çözüm. aşaıdan yukarıya traş olma kullanırken, daha doğrusu sakalın çıktığı yönün tersine (sadece traş makinesi için geçerli bu durum sakın jiletle yapma)

mach 3 tarzı bıçaklar için diyebileceğim, ne kadar olsa da yüzüne 3 jiletin aynı anda değdiğidir, yani sakalını daha kolay sertleştiriyor. ben başlarken bu hataya düşmüştüm. eğer traş olma mevzusuna pek sıkı girişmediysen cildini de kolay harap edebilir.

traş sonrası balsam veya alkol oranı düşük aftershave kullanman iyi olur. nivea2nın aftershave balsam'ını öneririm bu açıdan. her ne kadar o yanma hissi güzel gelse de cildi kurutuyor. traş köpüğü/jeli için kendin deneme yanılma yoluna gitmelisin çünkü bu cildine has bir durum.

usturaya baştan alışırsan gider de, yüzünü yumuşak tutar mı ona emin değilim.

bir de, hangi bıçağı veya makineyi alırsan al bu senin traş olma becerine bağlı. sakin traş ol fazla harap etme kendini. aceleye de getirme mümkün olduğunca. hem yüzünde kesikler meydana gelir hem de tam kesemediğin yerlere birden çok müdahelede bulunmak zorunda kalırsın.
  • alchoburn  (07.02.09 11:50:13)
gilette fusion kullandıklarımın en iyisi. fazladan, başlığının arka kısmında düzeltme jileti de var. pahalı diyenlere bakma, her gün traş olsan bile bir başlık 1 aya kadar dayanabilir. arko traş köpüğü hem ucuz hem iyi. jelleri tavsiye etmem, köpürtmeye uğraşmak gerekiyor. traş sonrası için de, arko dan nivea balsam a kadar bir dolu ürün var. tahriş olan bir yüze sahipsen nivea balsam iyidir.

  • piirsikli  (07.02.09 12:13:50)
arkadaşların dedikleri gibi fusion süper.

  • amarat  (07.02.09 15:23:30)
3-5 gunde 1 tra$ olurum diyorsan 3-5 bicakli kullanma, kesemezsin ve bicaklarin arasina giren sakali biyigi ayiklamaya ugra$irsin. uzun araliklarla tra$ olacaksan bicak sayisinin az olmasi tra$i kolayla$tirir.

Gunluk tra$ olmayi planliyorsan Gilette Mach 3 gayet guzeldir. Muadillerini de tercih edebilirsin. Denemedim fakat 5 bicak falan artik i$in abarti boyutu gibi geliyor.
  • dengesiz pamuk  (07.02.09 16:52:58 ~ 16:53:33)
Gillette BlueII Plus. Kullan at tarzı 4 lü 8 li paketlerde satılıyor, başlık değiştirmeyle uğraşmıyorsunuz.

  • mario64  (08.02.09 07:16:08)
aslında çok gudik olacak ama ben yine de seçenek sunmak adına yazayım. şu bakkallarda satılan dandik permatiklere, ağzındaki plastik kısmı kırıp ustura etkisi yaptırtabiliyorsun. ben bi ara denemiş ve iyi sonuç almıştım. şu ara çok kesmem gerekmiyor o yüzden berberde hallediyorum.

  • buzkran  (16.02.09 19:14:44)