maaşınızın ne kadar fazlasına şehir değiştirirdiniz?

Diyelim ki İstanbul'da yaşıyorsunuz. Başka bir şehre transfer olmak için halihazırda aldığınız maaşınızdan en az ne kadar fazla vermeleri gerekir ki taşınmayı kabul edesiniz? Yüzde olarak da belirtebilirsiniz. Bir de yaşadığınız şehri (örnekte İstanbul) sevip sevmediğinizin bu miktara etkisini de yazarsanız sevinirim. :)

not: bu sorgulamayı bana yaptıran douchebage özel teşekkürler. :)

Benim yakın bir arkadaşımın çalıştığı şirkette işler iyi gitmiyordu. Daha kurumsal ve Trakya bölgesinde bulunan bir firmadan 500 lira net fazlasını vererek çağırdılar ancak gitmedi. Şimdi çalıştığı şirketteki işler de düzeldi, iyi ki 500 lira için düzenimi bozmamışım diyor.

Başka bir arkadaşım, aynı şehrin içinde başka bir şirketten 500 lira fazla net maaş farkı ile teklif aldı. Mevcut şirketteki düzenini aylık 500 lira için değişmedi.

Böyle yaşanmış örnekler verebilirim.
  • hiko seijuro  (04.04.13 14:26:04 ~ 14:26:44)
öncelikle, maaş ile birlikte taşınacağım şehrin kira ve genel masraflarını da bu hesaplamaya katardım. şöyle söyleyim, maaş aynı olup, yarı yarıya kira ödeyeceksem, daha huzurlu bir şehirde yaşayacaksam bana yeter diye düşündüm.

istanbul'da yaşıyorum. ancak bu şehirde yaşayabilmek için yahut yaşıyorum diyebilmek için çok paran olması gerekiyor. bunun yanında bir sürü tantanası da cabası. o yüzden artık sevmiyorum.
  • raif_efendi  (04.04.13 14:26:04)
yaşa bağlı 45+ olsam net değiştirirdim ama eğer 30 a kadar istanbul dışı sıkıcı, hayat yok hayat kalitesi yok insanlar farklı 2 katını verselerde gitmem. tecrube ettiğim için, gençsen sorun ama orta yaşlıcalara şehir dışı guzel geliyor. hangi şehir olduğununda önemi var tabi

  • eja  (04.04.13 14:26:45)
1500 lira fazlasına.

  • baldur  (04.04.13 14:27:10)
İstanbul dışında herhangi bir sahil şehrine transfer olmak için maaşıma %25 indirim yapabilirdim.

  • kaptan memo  (04.04.13 14:27:41)
aynı maaşı versinler yeter. zaten yeni şehirde azalacak harcamalarınla büyük bir zam almış kadar olursun. ayrıca azalacak stres ve sana kalacak fazladan zaman cabası. tabii türkiye'de bir şehir olarak düşünüyorum.

  • el magico  (04.04.13 14:27:43)
hangi şehir olduğu önemli. iki katı verilirse şehir değiştiririm.

  • girl in a coma  (04.04.13 14:29:56)
izmire veya memleketime aynı maaşımla geçer giderim.
ankaraya 1500 tl fazla isterim.
başka da bir yere gitmem hacım, para değil huzur derim.
  • seyduna6687  (04.04.13 14:39:13)
izmir/eskişehir için maaşımda indirim bile yaparım ama ankara ve diğerleri için bin fazla isterim.

  • mega idea  (04.04.13 14:39:40)
ankara ise bu şehir, imkansıza yakın. izmir, antalya olabilir.

burada alınan maaş da önemli, ayda 2bin tl alıyorsan 6-7 bin tl'nin altına gitmezsin ama ayda 8-9-10 bin tl alıyorsan 1,5 2 katına da gidersin.
  • [silinmiş]  (04.04.13 14:40:37)
2000tl fazlasına her türlü giderim.

  • nedendir bilinmez  (04.04.13 14:44:32)
gideceğim yere göre değişir. Yaşamak istediğim bir yer ise %25-30 farkına tası tarağı toplayıp gidebilirim.

  • karbasan  (04.04.13 14:49:54)
tr icinde baska bir sehre gitmem sanirim. su anda istanbuldayim, izmir'den iki(3500'den 7000'e) kati teklif almistim kabul etmedim. ailemin de izmirde oldugunu belirtmek isterim.

  • crucio  (04.04.13 14:55:21)
aynı maaşa izmir'i kabul edebilirim. antalya da olur.

  • ozdek  (04.04.13 14:59:10)
%100 fazlasına çocuğumu bile keserim.

daha azına değil başka yere gitmek evden çıkmam. düzen önemli.
  • hope ender  (04.04.13 15:24:40)
rahatım yerindeyse kate upton domalsın önümde yine de şehir değiştirmem.

  • gorki  (04.04.13 15:41:24)
iki katına.

  • alexsandro de souza  (04.04.13 17:52:31)
hali hazırdaki maaşımı başka ilde versinler eşimde oraya atansın hemen giderim.

  • basond  (05.04.13 08:54:28)