Hergün 1 saat yol kat eden bir dizel araba ayda ne kadar yakar ?

Arabanın markası renault clio 1.6
yakıt dizel

ortalama hız 50 km
acemi şoför..

dur kalk olayı orta seviyede düşünün.. ne kadar yakar 1 ayda dizel bir araç ?

Haftada 3 gün kullanıp 40 TL dizel yakan(neredeyse) acemi bi kadın şöför var. Üstelik sabahları refakat ediyorum ki kaza yapmasın diye. Hay bin kunduz! 3'e al diyorum, "yok yea böyle 2'yi seviyorum ben eki eki" diyor, motor zılgıt atıyor. 1.2 motor var.

Buradan bi çıkarım yaparsın diye söyledim.
  • otonom  (02.04.13 02:20:02 ~ 02:24:28)
bu sanada bağlı biraz.ne kadar hız yaptığın,kalkarken arabanın devri vs.

  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (02.04.13 02:20:29)
madde madde yazıyorum:
1-depoyu fulle ve km sayacını sıfırla.
2-en az 200 km yol yap. yani sayaç 200 km'yi geçsin.
3-sonra depoyu tekrar fulle. fullemek için kaç lt aldıysan bu rakamı o anda sayaçtaki km'ye böl (örnek: 28 lt/ 290 km). böylece km başına tükettiğin yakıtı lt cinsinden bulacaksın. bunu dizel'in lt fiyatıyla çarp. böylece km başına kaç tl harcadığını buldun.
4-ayda toplam kaç km yapıyorsan 3'de bulduğun rakamla çarp. işte sana aylık masrafın.

eğer arabayı kullanmıyorsan veya yeni alacaksan...
üretici tarafından belirtilen bir şehir içi tüketim değeri vardırç ve 100 km'ye göre verilir. örnek ş.içi 5.6 lt/100 km diye. bunu 1.1 veya 1.15'le çarp. çünkü genelde pratikte daha fazla olur. bu rakamı 100'e böl ve km başına maliyeti bul. Sonra ayda toplam kaç km yapıyorsan bu rakamla çarp. işte sana aylık masrafın.
  • merhum  (02.04.13 08:10:18 ~ 08:14:57)
yol bilgisayarında ortalama tüketim yazar veya sitesinde teknik verilerde ortalama tüketim yazar, o tüketime +1 lt ekleyince aşağı yukarı doğru verilere ulaşabilirsiniz. muhtemelen 5.5-6.5 lt arasında yakacaktır. (bakımları düzgün yapıldıysa filtre dolu değilse bir sorun yoksa) o da 100 kmde yaklaşık 6lt desek kmde 25-30kr civarıdır. kaç km gidiyorsanız onu bu değer ile çarpın. örneğin 50 km ise 12.5-15 tl civarı.

  • azeroth  (02.04.13 08:15:04)
bir ayda iki depo yakarsin iatanbulda bende 1,4 dizel ayda 700 km sabit yapıyorum sehir içi 1,5 depo tüketiyor

  • steward  (02.04.13 08:42:22)