Php: arama ile ilgili kafama takılan soru

Şimdi varsayalım ki elimde 6 tane input olsun. Ve kullanıcıya bir kısıtlama yok, yani ister giriş yapar, isterse de yapmaz. Tamamen kendi bileceği iş. şimdi böyle bir durumda iç içe bir sürü if yapısı ve birden fazla her koşul için de sql satırı mı yazmam gerek?

Yani böyle olunca, bir çok kombinasyon devreye giriyor sanki.

Eğer input1 seçilmemişse(
Eğer input 2 seçilmemişse(
)
gibi düşünürsek,
6nın6 lısı + 6nın5lisi + 6nın4lüsü gibi kombinasyonlar çıkıyor ortaya??? bunların her birini yazmam mı gerek?

sanki sağ elimle sol kulağımı kaşıyorum gibi geliyor?

Tamam çözdüm ya, like = %$degisken% yapınca değişken false olunca otomatik olarak * arama yapıyomuş yani tüm sonucları. tam istedigim buydu

  • Yigitabi  (28.03.13 14:39:59)
tabi o degiskenleri escape etmeyi unutma yoksa sql injection kacinilmaz.

  • tonakai  (28.03.13 16:12:40)
codeigniter ile calısıyorum, o escape ediyor demi?

  • Yigitabi  (28.03.13 22:45:31)
Kullanmadım onu hiç o yüzden bilemeyeceğim.

  • tonakai  (28.03.13 22:48:46)
Codeigniter'da active record kullanıyorsan otomatik olarak escape sorununu çözüyor.
Veriyi doğrularken xss_clean kontrolü de yapsan tadından yenmez.

  • kirkkarakterlikkirikayakliakillikirkayak  (21.05.13 09:30:49)