Miras hukuku meselesi

Duyurunun cevval avukatlarından biri bakabilir mi acaba?

olay şöyle. 4 oğlu olan bir adam var (kendisi rahmetli dedem). iki oğlu kendinden önce vefat ediyor (1978 ve 1981). her ikisi de evli ve çocuksuz. ardından dedeyi kaybediyoruz (1986). 1996 yılında da dedenin arazilerinin olduğu bölgeye kadastro geliyor ve miras olarak kalan arazileri o sırada ikisi vefat etmiş olan 4 oğlu adına kayıt ediyor. daha 2003 ve 2010 yıllarında amca ve babam da vefat ediyor. kalan arazileri satmak istediğimizde ne yapmamız gerekir söyleyebilir misiniz?

elde olanlar: dedemin, babanın ve dedemden sonra vefat eden amcamın veraset ilamı ve dedemin veraset ilamında görülen varislerin araziyi satmak istediğine dair vekaletnameleri.

tapu kaydının tashihi, yani tapuda hak sahibi görünen 2 kardeşin silinerek diğerlerinin kalmasını istemelisiniz. gerçi evlilik durumlarını açık yazmamışsınız, çocuk da olmadığı için hiç gerek de olmayabilir. (dosyaya bakmak lazım ehehe).
veyahutta direk hayatta kalanlar dede ve ölen kişiler adına veraset ilamı çıkartıp bu ilamlara göre intikal işlemi yapmalısınız. intikal işleminin özü şudur. tapuda ölenlerin silinip sağ ve hak sahibi kişilerin yazılması işlemi.

  • ground  (22.03.13 09:01:30)
yanlış anlamadıysam intikal işlemi tapunun sağ kalanlar adına yeniden düzenlenmesi oluyor. o zaman kadastronun düzenlediği o yanlış kayıdın da bir önemi kalmıyor.

  • tururo  (22.03.13 09:45:55)
nerede ise evet.

  • ground  (22.03.13 23:19:44)
Çok teşekkür ederim.
Verdiğiniz bilgiler gerçekten de konuyla ilgili bilmem gerekenler (kalan hisseli bir miras, satılmak istenen arazi ve sorun çözülmesi için tek yol izale-i şuyuu (her ne demekse bu) yapılması lazım diye üsteleyen avukat) :)))

  • tururo  (23.03.13 14:12:44)