Grafikerlere ve hukukla ilgililere bir soru ??

Diyelimki bir broşür tasarladınız ya da logo veya afiş...
Karşı tarafın sözüne güvenerek ödeme almadan işi teslim ettiniz ve bu afiş/broşür basıldı fakat dağıtılmadı henüz.. Ücretinizi alamama durumunda ne gibi bi yaptırım uygulanabilir ?? Yani o tasarımın bana ait olduğunu kanıtlasam bi şekilde (noter vs aracılığı ile, mümkünse tabi)ücretimi alamazsam eğer broşürün dağıtımını engelleyebiliyor muyum? Ya da böyle bi durumda ne yapabilirim ??

Böyle bir durum başına gelmemesi için alacağın ücretin %30 unu önceden alıp,geri kalan ücreti almadan teslim etmemelisin.Öbür türlü yazılı belge olmadan birşey yapabilmek zor.İspatlarsan elbette paranı alırsın ama süreç uzun ve yorucu olur.

  • gorki  (20.03.13 19:45:38)
Evet haklısınız da yaptık bi eşşeklik,acemiliğime denk geldi ...
Benim asıl merak ettiğim para almaktan ziyade alınamaması durumunda dağıtımın engelenip engellenemeyeceği (broşür,afiş vb için) ? Yani dağıtıldığı taktirde de bi yaptırım söz konusu olabilir mi (sadece merak) ?

  • yqzkrttpli  (20.03.13 19:50:38)
Engelleyebileceğini pek sanmıyorum. Zira elinizde yazılı bir belge (iş akdi) olmadan tasarımın sizin olduğunu kanıtlasanız bile çok çetrefilli bir süreç olur. Karşı taraf "ben ondan almadım" diyebilir, "bedava verdi" diyebilir, diyebilir de diyebilir ne yazık ki.

  • puro  (20.03.13 20:00:31)
Her seyi yapmaniz mumkun ama tek basiniza yapamazsiniz fikri mulkiyet avukati tutun.

  • Cumhuriyet Savcısı  (20.03.13 20:03:13)