araba tavsiyesi

Herkese günaydın,
Bir kaç aya kadar araba almayı planlıyorum, ama açıkçası bu işlerden hiç anlayan biri değilim. Ehliyetim 5 yıllık ama ilk arabam olacak.

-Her gün işe gidip geleceğim direksiyonum iyice gelişene kadar.Yaklaşık 30 km yapıyor,
-2 sene sonra satmayı planlıyorum, satarken zorluk çıkarmayan,
-Az yakan,
-2000 model ve üstü,
-20000 civarında, üst sınırım da 23000 falan.

Aklımda fiesta, polo gibi hackback arabalar var, park etmesi daha kolay olur diye.
Tam da bilemiyorum açıkcası. Alırken nelere dikkat etmen gerekiyor?

Bir de bu arabanın bana yıllık masrafı ne kadar olur yaklaşık?

masraf 1000 tl civarı kasko+ 400 civarı trafik +200 bakım + 400 civarı vergi

2000 civarı olur yıllık masraf. fiesta için konuşuyorum.
  • spy of soul  (15.03.13 09:30:36 ~ 09:31:18)
yıllık masrafı yaklaşık 2000tl + arıza masrafları olur.
ilk araban olacaksa ve şehir içi kullanacaksan b sınıf hatchback araçlar ideal
hem bu araçların masrafları da nispeten az oluyor.

corsa-polo-fiesta-punto dörtlüsünden hoşuna gideni al

aracı alırken dikkat etmen gerekenlerise öncelikle önden kazalı-büyük kazalı-taklalı-pertten çıkma araç kesinlikle alma. şirketten çıkma veya kiralıktan çıkma araba alma. Arabanın geçmişini iyi araştır. Özellikle dizellerde kilometre düşürme olayı fazla. buna da dikkat et.
  • dunyanin dans eden sarki soleyen pisligi  (15.03.13 09:48:32)
araba kapıda yatsa yine sana en az 1000 tl masrafı(sigortası şuyu buyu derken) olur.
o yaş grubunda ve 1.4 motor arabalar vergi yönünden falan avantajlıdır.
tavsiyem yaşlı araba alıyorsan benzin+lpg tercihin olsun hatta lpg yeni takılmış olursa daha iyi olur yani 1 yıllık falan. dizel araba bi motor yerse göçersin.
2001 kasalardan polo al kullan. ama kedigözü olan kasadan alma sakın.
  • seyduna6687  (15.03.13 09:50:18)