PSP'ye dair bir kaç soru?

1) Amerika'dan PSP Slim 2000 geldi. 4.01 yüklüydü orjinal bir oyun 4.05'e update etti çalışmak için. Bu elimdeki henüz kırılmayan modeldir değil mi? Anakart modelini anlamanın yolu nedir?

2) Orjinal oyunlar Türkiye'de çok pahalı. Sendit.com'da ise neredeyse 4 te bir fiyatına alınabiliyor. Lakin benim alet için kutusunda Region Code'u 1 ya da All olan oyunları çalıştırır diyor. Sitede sipariş verirken oyunların code'ları hakkında bi bilgi göremedim. İngiltere olduğu için uyum sorunu yaşar mıyım diye merak ediyorum.

3) Memory Stick konusunda da bir bilinmez içerisindeyim. Forumlardan okuduğum kadarı ile Sandisk orjinal kartların yerini tutabiliyormuş. Lakin bir iki yerde seninki kırılmadığı için kullanamazsın tarzı yazılar gördüm. Kırılmamış bir psp ille orjinal kart mı ister çalışmak için? Kart konusunda İstanbul için tavsiyeniz nelerdir? Bir de psp'nin kırılmamış olduğunu göz önüne alarak 1 gb'lık kartın yeterli olup olmayacağı hakkında yorum yapabilir misiniz?

Not: lütfen pspciyiz.biz gibi linkleri verip buralara göz at demeyin. Oralarda gezmekten ve bilgi kirliliğinden daral geldiği için duyuruya sığındım.

1)ta088v3 gibi bir anakart vardı. Ondan varsa kırılamaz. Umd girişinin altıda yazıyordu hatırladığım kadarıyla.

2) sendit, shopto gibi siteler 2. bölge oyunlarını satar. Senin aletin ntsc-u galiba. Bu yüzden oralardan alacağın oyunlar çalışmayabilir. Başka sitelere de bak bir istersen. e-bay gibi

3) Kullanamazsın derken içine oyun atamazsın demek istemişlerdir. Öbür türlü içine yine her türlü filmini, müziğini atarsın. Sandisk'in oyun için özel modelleri vardı, oldukça da iyi performans veriyorlar.
  • puppets  (30.01.09 11:47:17)
kartı sadece film müzik için kullanacaksan khalkedon'dan 4 gb lık al 25 ytl ye. hiçbir sorun yaşamazsın. ben kullanıyorum bizzat. oyunda bile yaşamazken, filmde filan asla yaşamazsın.

  • oceano  (30.01.09 13:15:44)
Özellikle birinci sorum ile ilgili yaşadığım kafa karışıklığı nihayet bir forum mesajı ile netlik kazandı. Benden sonra benzer sorun için duyuruya başvuracaklar için copy paste yapayım:

www.pspvadisi.com

yukardaki linkten alıntıdır:

Arkadaşlar forumda bilgiler mevcut, fakat çok dağınık. Yabancı forumlardan birinde gezerken gördüm ve hepimiz için iyi bir rehber olabileceğine inandığım için çevirdim. Çevirmelerde ufak tefek hatalar olmuş olabilir. İnşallah işe yarar...

PSP’im kırılabiliyormu? 7 adımda öğrenelim.

İlk iş olarak PSP’leri tanıyalım.

Bilinen 3 çeşit PSP çeşidi var. Bunlar;
1- 1000 Serisi (Phat/Fat olarak da bilinen modeller)
2- 2000 Series (Slim yada Lite & Slim olarak da bilinen modeller)
3- 3000 Series (Brite olarak da bilinen modeller)

Şimdi, kırılabilir PSP’den kastımız nedir? Yani kırılabilir PSP nedir?
Bunun anlamı PSP’nize CFW yükleyebilirsiniz. Bu sayede internetten indirdiğiniz kopya oyunları oynayabilir ve PSP’nin size sunduğu birçok ekstra özellikten faydalanabilirsiniz.

PSP’mi neden kıramıyorum?
Muhtemelen PSP’nizde kırılamayan TA088v3 model anakart(2000 modellerde bulunur) yada TA-090v2 model anakart (3000 modellerde bulunur) vardır. Bunlara CFW yükleyemezsiniz.

Şimdi başlayalım…

Bütün PSP 1000 serileri kırılabilir.
Bunun için en populer yöntem Pandora Batarya ve Megic Memory Stick kullanmaktır.

Diğer taraftan PSP 2000 seileri biraz karışık. Eski modeller var, yeni modeller var ve en yeni modeller var. Eski olanlar, yani TA088v3 anakattan önceki model anakarta sahip olanlar,tüm hepsi kırılabilir. Yeni olanlardan TA088v3 anakarta sahip olanlar kırılamaz. Ven en yeni olanlar, yani TA-090v1 model anakarta sahip olanlar kırılabilir.
PSP 2000 modellerin kırılabilir olup olmadığını anlamak için 7 yol var, birazdan bunlara değineceğiz.

Ve son olarak 3000 model PSP’ler. Bütün hepsi TA-090v2 anakarta sahip ve kırılamaz.
Ama bir umut ışığı var. Gripshift oyununda bi açık bulundu. Yakın zamanda kırılmasını ümit ediyoruz.

3000 modeller ve 2000 modellerin TA088v3 anakarta sahip olanlar, birazdaha bekleyecekler.

Burayakadar yazılanlarla şunu özetlemek mümkün;
PSP 1000 modeller kırılabilir,
PSP 3000 modeller kırılamaz,

PSP 2000 modellerin ise bir kısmı kırılabilir, bir kısmı kırılamaz. Bunu aşağıdaki 7 yoldan biriyle anlayabilirsiniz.

1- PSP’nin ilk alındığındaki versiyonu (OFW) ne?
Eğer PSP’nizin orijinal versiyonu 4.01 ise çok küçük bir şans ile kırılabilir ama genel olarak kırılamaz.
Eğer 4.01’in üstü versiyon ise kesinlikle kırılamaz.
Eğer 4.01’in altı versiyon ise kırılabilir.

(Bunu PSP’nin 4.01 ve üstü versiyonlarda TA088v3 anakart kullanmasından biliyoruz.)

2- PSP’nin seri numarası(Serial number) ne?
PSP’nin seri numarası PSP’nin pil yatağında yazıyor, aşağıda örnek resim mevcut:

en.netlogstatic.com

Eğer bu seri numarası HU2 ise, bu PSP’ler coğunlukla kırılamaz, çünkü TA088v3 anakarta sahiptirler. Eğer HU2 değilse büyük ihtimal kırılabilir ama HU2 olmayanların hepsi kırılacak diye bir şey yok.

Eğer seri numarası HC ile başlıyorsa %50 şansı var, kırılabilir de kırılamayabilir de.

Resimde ise HU0 ile başlıyo, bu PSP kırılabilir.

3- PSP’nin kutusunda bulunan barkod etiketindeki harf ne?

en.netlogstatic.com

Buradaki resimde G. Yani barkodun G yazan yerine bakıyoruz.

Harflerin anlamlarına bakalım;

(Harf yoksa) = 3.60
A = 3.71
B = Bilinmiyor
C = 3.72
D = Bilinmiyor
E = 3.80
F = 3.90
G = 3.95 (TA-088v1) / 4.01 (TA-088v2) / 4.01 (TA-088v3)

Eğer barkoddaki harf A-F arasında ise PSP kırılabilir.
G ise %60-%70 oranda kırılabilir.

4- Kutunun seri numarası (serial number) ne?
Eğer PSP’nizde üçüncü adımdaki gibi bir harf yoksa , bu adımdaki gibi bir seri numarası olması lazım. Resim aşağıda;

en.netlogstatic.com

Eğer seri, numarası resimdeki gibi AB02 ile başlıyorsa büyük ihtimal kırılamaz(çok küçük bir şans ihtimali dahilinde kırılabilir)
Diğer taraftan AB01 ile başlıyorsa kırılabilir.

5- PSP’nin tarih kodu (date code) ne?
Bu tarih kodu PSP’nin pil yatağında yazıyo(benimkinde yazmıyo )

en.netlogstatic.com

Eğer tarih kodu 8C ise kırılamaz.
(NOT: Alıntı yaptığım adam şöyle demiş;
Eğer tarih kodu 8C ve OFW’si 4.01 olan PSP kesinlikle kırılamaz. Ama tarih kodu 8C olan ve kırılmış 2 tane PSP gördüm)

Eğer tarih kodu 8C,8D,8E,8F kodlarından biri ise kırılamaz. Bunlardan başka bir kod ise kırılabilir.

6- Dark_AleX’in TA088v3 anakart tanımlayıcısını kullanmak

How-To: Is your PSP Mobo a TA-088v3? - eXophase.com Forums

Burada basitçe şunu anlatıyor;
Pandora batarya ve MMS i kullanırsınız. Çalışmazsa TA088v3, çalışırsa diğerlerinden biri.

7- Limited edition mu?
Daxter Limited Edition Pack, 3.80 OFW & TA-085v2 anakarta sahip ve kırılabilir.
God of War Limited Edition Pack, 3.95 OFW & TA-088v2 anakarta sahip ve bu da kırılabilir.
Madden 09 Limited Edition Pack, 3.95 OFW & TA-088v2 anakarta sahip ~~yada ~~ 4.01 OFW & TA-088v3 anakarta sahip. Eğer 3.95 ise kırılabilir ama 4.01ise kırılamaz.

Bu da ekstra bir bilgi;

i299.photobucket.com

Bir olay daha var fakat bunun PSP’nin kırılabilir olup olmadığıyla alakalı bir durum sözkonusu değil.

Biliyoruz ki PSP’lerde 2001,2002,2003…….. diye modeller var.
Bunların hepsi aslında PSP2000 model. Sonundaki rakamlar ise ülke kodlarını ifade ediyo.

0- Japon
1- Amerika
2- Avusturalya/Yeni Zell
3- İngiltere
4- Avrupa
5- Kore
6- Hong Kong/Singapur
7- Tayvan
8- Rusya
9- Cin

************************************************** **********************

Arkadaşlar yazının başında da belirttiğim gibi bu yazılanlar, benim engin bilgilerime dayanarak değil, aşağıdaki linkten çevirilmiştir.
  • sijwocaq  (30.01.09 13:51:22)