matlab

benim ödevim var yarına yapmam gerek. matlabı zar zor indirdim lakin sorudan bir şey anlayamadım. muhtelemen kolay bir soru. bilenler hayrına yardım edin

- assuming no air resistance, we can calculate the time of flight for a cannon ball by using the following closed-form equation:

t=2vsinq/g

in the equation, t is the time in seconds, v is the muzzle velocity when the cannon ball leaves the cannon, and (theta) is the angle from horizontal of the initial flight path. assume that the gravitational constant
g=9.81m/s2

if we increase the velocity (v) from 10 m/s to 100 m/s with increments of 5 m/s, calculate t and plot v versus t using matlab.

formül bildiğin liseden hatırladığın eğik atış formülü.
belli bir hızla eğik atış yapıldığında havada kalma süresini hesaplıyor,
farklı hızlar için farklı havada kalma süreleri elde edilecek tabi ki.
istenen de atış hızlarına bağlı havada kalma sürelerinin grafiği.

v=10:5:100 farklı atış hızlarının bulunduğu vektör
g=9.81 yer çekimi ivmesi
q= namlu açısı (bunun elde olması lazım) * pi/180 (matlabde sin radyan cinsinden işler, direkt derece koymak için sin yerine sind kullanılabilir)
t=2*v*sin(q*pi/180)/g formülü uyguluyoruz
plot(t,v) atış hızlarına bağlı havada kalma süresi grafiği
  • furciferpardalis  (13.03.13 21:50:47)