misafirliğe götürtügünüz tatlı ya da benzeri şeyi yemeyen var mi?

siz misafirsiniz, misafirliğe gidiyorsunuz, yanınızda bir şey götürüyorsunuz, bu götürdüğünüzü ev sahibi size ikram ediyor, yer misiniz yemez misiniz?

baklava getirsen ben yemem, sevmiyorum çünkü.
edit: yerim herhalde çünkü kötü bir şey götürmem. hatta bazen ikram etse de yesek diye düşündüğüm bile oluyor.

  • kayranin kedisi  (13.03.13 09:10:51 ~ 10:12:25)
@kayranın kedisi götürdüğünüz diyor, getirilen demiyor.

ev sahibi getirirse yerim tabi. yememek sanki biraz kibir gibi..
  • dafuq  (13.03.13 09:12:53)
getirirse yerim,
getirmezse niye getirmedi diye düşünmem.

  • baldur  (13.03.13 09:14:25)
Eşek getirdiği yükten yemezmiş diye bir söz var...

Ancak ikram edilirse yenilir yoksa ayıp olur. Zehirli mi getirdin, niye yemiyorsun? Diyette olan birisi tatlı getirmişse ve getirdiği tatlıdan yemezse bu elbette anlaşılır. Ama bahanesi olmayan kişi, getirdiği şeyi yemezse ayıptır.
  • hiko seijuro  (13.03.13 09:20:13)
misafir sevmediğim bir şey getirse bile nezaketen yiyormuş gibi yapar ucundan tadına bakarım, teşekkür ederim. aksi biraz saygısızlık olur..

bi de bizde adet olarak misafirin getirdiği mutlaka ona da ikram edilir, bazıları bunu yapmıyor çok şaşırıyorum.

edit: misafir bensem ve benim götürdüğüm ya da ev sahibinin ikram ettiği her şey için yine aynısı geçerli, sevmesem bile yemeye çalışır tadına bakarım vs.
  • yue  (13.03.13 09:23:07 ~ 09:27:12)
adam şunu soruyor, siz misafirsiniz, misafirliğe gidiyorsunuz, yanınızda bir şey götürüyorsunuz, bu götürdüğünüzü ev sahibi size ikram ediyor, yer misiniz yemez misiniz?

neresi zor ki bunun.
  • baldur  (13.03.13 09:25:02)
@yue

misafirin getirtigini servis etmeyenide ilk defa duydum:)

benim sordugumda ev sahibinin misafirin getirdigini ikram etmesi ama misafirin yememesi.
  • all girls dream  (13.03.13 09:27:26)
yeriz yahu getirirlerse önümüze. hatta yememek ayıp olur.

  • enkolaykullaniciadi  (13.03.13 09:28:24)
özelden mesajı alınca birden ilahi bir ışık geldi ve ben soruyu anladım. o ışık sönmeden cevaplayayım bari :)

süt tatlılarını pek sevmem. ziyaret ettiğim kişiye bir şekilde (ev sahibinin sevdiği için/pastanede başka tatlı olmadığı için vb. vb..) sütlü bir tatlı götürmüşsem yemem. bunun kimseye karşı bir hareket olduğunu da düşünmüyorum. + diyette de olabilirim / o gün midemi bozmuş olabilirim / o an o tatlı cazip gelmeyebilir vb. vb.

altında sebep aramaya gerek yok.
  • pisekar v2  (13.03.13 09:41:00)
yiyorum ben bazen de yemiyorum.
yersem ama her ne olursa olsun sadece 1 tane.
o da nezaket icabı.
  • jo wilfried tsonga  (13.03.13 09:42:00)
ben evsahibiyim diyelim, misafirliğe gelenin getirdiği şey güzelse, ikram etmem, hepsini bir kenarda ben yerim. sevmediğim bir şey getirmişse, ye ye bir tane daha ye, valla darılırım derim.

  • [silinmiş]  (13.03.13 09:46:21 ~ 09:46:51)
yerim yahu ne var bunda ? hatta yaş pasta filan götürürsem kendi sevdiğimden alırım bize de koyarsa yeriz diye :) ama ev sahibi koymayabilir o da gayet normal bir durum.

  • elikası  (13.03.13 09:59:27)
yenmeli, beğenmediği yemediği şeyi bize getirmiş diye düşünülebilir. Hem neden yenmesin ki yenmeli

  • karbasan  (13.03.13 10:06:57)
yenmelidir ayıp olur aksi takdirde. birkaç düşünce gelebilir insanların aklına.

  • girl in a coma  (13.03.13 10:30:21)
kural olarak insanın kendi sevmediği şey götürülmez zaten. ama mesela evsahibi çok samimi olduğunuz biridir, çok sevdiği bir yiyecek vardır sizin sevmediğiniz sırf onun için alırsınız size ikram ederse valla senin için aldım çok seviyorsun diye yoksa biliyorsun aram yok dersiniz olur biter.

ayrıca misafirin getirdiği şey mutlaka servis edilmeli ben de rastlıyorum öylelerine çok ayıp.
  • Elena  (13.03.13 12:00:03)
kendi getirdiğini yemiyor dedirtmemek lazım mirim

  • cekilmis gayfe  (14.03.13 01:06:13)