Fotoğraf filmini dijital ortama aktarmak ?

Merhabalar. Elimde eskiden kalma 36 lık bir sürü fotoğraf filmi var. Bunu usb ye attırmak sirkecide ne kadara patlar ? Fotoğraf başına mı para alıyorlar ? En ucuz nasıl halledebilirim ?

sorularım bunlar. cevaplarınız için teşekkürler.

Valla sadece taramak ne kadar bilmiyorum ama banyo+cd yi en az 10 liraya yapiyorlar. Sadece banyo da 4 lira falan vardir.

  • chavezding  (09.03.13 09:47:22)
kusura bakmayın biraz cahilim bu konuda. banyo+cd 10 lira, banyodan sonra elde ne oluyor tam olarak ? bilmediğimden soruyorum

  • cemlemikonusuyorsun  (09.03.13 09:51:07)
www.tchibo.com.tr ne kadar efektif bir ürün bilmiyorum. ancak elinizde çok çok fazla varsa belki maliyetine komple ürünü almış olabilirsiniz. ama tekrarlıyorum kalitesi hakkında hiçbir fikrim yok.

  • sadun.net  (09.03.13 09:51:11)
selam. banyo + cdler genelde çok düşük çözünürlüklü oluyor. önermem. ben bu iş için epson v370 tarayıcı aldım. isterseniz ucuza halledebilirim ama asıl önerim bu değil. asıl önerim bir tarayıcı almanız. çünkü doğrusu ya, elde yapılmış taramalar diğer metodlardan her zaman iyi oluyor. tchibo'nun cihazı 8000 dpi diyor ama bunun yazılım ile artırılmış rakam olduğuna neredeyse eminim. elimdeki epson 4800 dpi iken o 150 liralık ve ekranlı cihazın 8000 dpi olabileceğini sanmıyorum. optik dpi değeri önemli.

  • ben smyrna  (09.03.13 09:54:50)
dpi ne anlama geliyor. internet baktım dpi arttıkça kalite artıyor gibi bi şey mi ?

  • cemlemikonusuyorsun  (09.03.13 09:56:44)
Arkadaşlar 10 lira çok fazla değil mi ?

  • cemlemikonusuyorsun  (09.03.13 10:09:14)
mersinde banyo cd 5 tl. ama orası istanbul bence normal.

  • ben smyrna  (09.03.13 10:23:01)
cemlemikonusuyorsun kusura bakmaksa ben de bir şeyler sormak istiyorum bu konu ile ilgili:
banyo + cd ne demek oluyor?
bir de bu scannerlarda filmi nasıl fotoğraf olarak kaydediyoruz? mümkün mü yani böyle bir şey?
  • neyleyim  (09.03.13 10:41:44)
yahu banyoyu niye karıştırıyorsunuz. adamın elindekiler zaten bayno edilmiş negatif. sadece taranacak. düşük veya yüksek çözünürlüklü olarak belirtirseniz ona göre tarama yaparlar.

tarayıcı falan alırsanız bir noktadan sonra üşeneceğinize eminim. bence ucuz yollu bir fotoğrafçı bulup yaptırın.
  • kibritsuyu  (09.03.13 10:44:51)
@kibrit suyu

anladığıma göre fotoğraf makinesinin içinden çıkan filmi direk sanal ortamda göstermeye yarayan tarayıcılar var biliyorum. işte bu işlemi ne kadara yaparlar ?
  • cemlemikonusuyorsun  (09.03.13 10:56:38)
elinizdeki şey fotoğraf makinesinden yeni çıkmış, henüz banyo edilmemiş, kapalı kutu makara mı, yoksa eskiden kalma banyo edilmiş, ışığa tutunca negatif şekilde fotoğrafları gördüğünüz haldeki filmler mi?

  • kibritsuyu  (09.03.13 11:32:50 ~ 11:33:39)
yani direk makineden çıkardığım hali makaranın. ne olduğu hakkında fikrim yok.

  • cemlemikonusuyorsun  (10.03.13 08:08:23)
konu nereye gelmiş lan!

  • ben smyrna  (10.03.13 17:33:33)
evet arkadaşlar soruma hala cevap alamadım

  • cemlemikonusuyorsun  (10.03.13 19:38:34)
makineden cikmis makara ise elinizdeki dijital ortama aktarilmis hale gelmesinin maliyeti yaklasik 10 lira. Gittiginiz yere ve tarama kalitesine gore bu fiyat degisebilir.

Kendiniz tarama isine fln hic girmeyin.
  • chavezding  (11.03.13 10:37:04)
direk makineden çıkmış hali ise banyo da gerekli tabii ve söylendiği gibi tarama ile birlikte 10 lira civarı tutar bir makarası.

ben makineden çıkıp banyo edilmemiş filmin uzun süre saklanmış olacağına ihtimal vermemiştim. yalnız bayatlamıştır o filmler. yani fotoğrafları görürsünüz de renkler maalesef artık eskisi gibi değildir. gerçi buna da sanat diyenler var ama bilmiyorum.
  • kibritsuyu  (11.03.13 10:46:43)
ben de banyolanmış , düz olarak duran şekli sanmıştır. uzun süre banyo edilmeden rulo şeklinde kalmış filmlerden verim almak , hatta fotoğraf çıkarmak çok zor olsa gerek.

  • sadun.net  (11.03.13 19:16:04)