Araba kaldırma?? Doğru mu ?

Direksiyon sınavında uyulması gerekenleri yazdım. Bu adımlar doğru mudur?

1. Koltuğa otur selam ver.

2. Koltuğu ayarla.

3. Aynayı ayarla.

4. Emniyet kemerini tak.

5. Debriyaja tam bas, frene hafif dokun.

6. Marşı yarım çevir, ışıklar sönsün, tam çevir.

7. ARABA ÇALIŞTI. Vitesi boştan 1 e tak. (Önce sola çek, sonra yukarı)

8. Kalkış yönü sinyalini ver.

9. El freninin düğmesine bas, önce hafif yukarı çek sonra şağı indir.

10. KALKIŞA HAZIR. Ayağı frenden çek. Debriyajdan da yavaş yavaş kaldır. Araba hareket aldığında yarıda kalsın.
Biraz böyle gittikten sonra tamamen debriyajdan çek ayağı.

11. Hızlanmak gerekiyorsa hafifçe gaza bas.

12. Önce debriyaja sonuna kadar bas sonra vitesi 2 ye tak. (Aşağı çek)

________________

Işıkta falan Durmak gerekirse

13. Frene hafifçe dokun,

14. Debriyaja tam bas, vitesi 1'e al. (Yukarı çek)

15. Frene dokun. Dur.

________

Tekrar kalkarken

16. Debriyajtan hafifçe ayağını çek, harekt aldığında yarıda kalsın ayak. Sonra biraz gidince tam çek. Vites zaten 1de.

BU Adımlar doğru mu ? Eksik gedik var mı?

eksik gedik yok da niye bu kadar kastın anlamadım hocam :) hepi topu 100 metre gidip geleceksiniz.

  • mattiadestro  (09.03.13 00:02:53)
8-9 yer degistir, once el frenini indir, sonra sinyal ver.
Kalkmadan once aynani kontrol et.

14-15 arasinda hata var.
Debriyaja tam basarken frene bas, dur. sonra 1'e tak. Araba durmadan 1'e takilmaz.
  • ocaan  (09.03.13 00:03:25)
Bunların çoğunu yapmayı unutursun zaten. Bunları unuttun diye de seni kimse bırakmaz. Ben bu dediklerinin %60'ını belki yapmışımdır.

Kalkarken sinyal vermeyi unutma ama.
  • otonom  (09.03.13 00:10:12 ~ 00:10:34)
oncelikle bu kadar kasma hocam, sonucta roket ucurmicaksin, araba kullanicaksin alt tarafi. onun disinda belirtildigi gibi isiklara yaklasirken 1 e almak bana da anlamsiz geldi. yeterli kadar yavaslayinca bosa alip durursun. yesil yanmaya yakin 1 e takarsin. bunlara ek olarak kurstan aklimda kalan ara sira aynalara bakiş at, sagini solunu kontrol ettigini anlasinlar. bir de inerken kapıyı sag elle ac ki arkadan arac gelip gelmedigini gorebilsein.

  • sAINT  (09.03.13 00:10:18)
adımlar doğru ancak bu kadar komplike bir şey gibi düşünme. arabayı stop ettirmediğin sürece kolay kolay kalmazsın.

bir de araba vitesteyken durduğun zaman sakın ayağını debriyajdan kaldırma.
  • tgs  (09.03.13 00:10:47)
0. arabanın arkasından dolaş, tekerlere bak, tekerlerin havasını kontrol et. sürücü koltuğuna ön taraftan dolaşıp binme.

98 almıştım.
  • esenboga  (09.03.13 00:13:46)
El frenini unut, istop ettir, geri geri gitme.
98le geçmiştim. :)
----
Bizim sürücü kursunun arabaları (getz) hareket halindeyken 1e geçmiyordu. "Durmak gerekirse kısmını" hocayla dene bence.
  • nickini vermek istemeyen uye  (09.03.13 00:23:02)
böyle robot gibi programlayarak yaparsan başaramazsın. doğaçlama yapman lazım

  • cekilmis gayfe  (09.03.13 00:25:24)
durcaksan 14. adıma gerek yok, yani zaten duruyosan vitesi 1'e almanın hiçbi anlamı yok. kaçta olursan ol o araba, debriyaja tam bastığın sürece durur zaten frene de dokunuyosan. muhtemelen durduktan sonra vitesi 1'e almayı unutmaman için direksiyon hocan böyle bi yol göstermiş ama trafikte bu ciddi anlamda anlamsız bi eylem. 14.adımı sil bence. Bide bu kadar maddelendirmeye gerek yok, sonuçta araba bu farklı durumlarda farklı şeyler yapman lazım. sınav da olsa durum böyle... sadece koltuk, ayna ayarı, kemeri unutma. arabayı da stop ettirme, ha bide sinyallerini vermeyi unutma zaten geçersin. maddeler hiç pratik değil açıkcası, aklını karıştırıp daha da heyecanlandırabilir sınav anında.

  • septiklestiremediklerimizdenmisiniz  (09.03.13 01:41:34 ~ 01:42:12)