yeni öğrenilen bilgiyi unutmamak ?

yeni bir kavram/bilgi/kelime öğrendiğimizde bunu unutmamak için ne yapmak gerek ?

Kafanda birşeyle bağdaştırman da işe yarar. Atıyorum newtonun yerçekimi mevzusu ile elma olayı gibi bişeyle bağla birbirine

  • apathetic  (04.03.13 16:08:45)
tekrar. ya da en az bir iki kere cümle içinde kullan.

  • ground  (04.03.13 16:28:36)
Ben genelde bu "ulan şimdi öğrendim ama ne yapsam da unutmasam" düşünce haline girmezsem unutmam, ama yok bu şüpheye düştüğüm an karışıyor bilgiler.

  • cengizkhan  (04.03.13 16:29:14)
"kullanmak, bağlantı kurmak ve tekrar"a katılıyorum.
bir de ben not alırım pek çok şeyi, yazarak öğrenen bi insanım zaar.

  • pinkket  (04.03.13 16:41:32)
benim de öyle muzdarip olduğum bir konu ki bu? yakın zamanda önemli bir sınava gireceğim ev öğrendiğim şeyleri hemen unutuyorum ben de.

kullanmak evet ama her bilgi her an kullanılamıyor, mümkün de değil zaten.

uyguladığım tekniklerden bazıları:
1- @apathetic'in dediği gibi başka bir şeyle bağdaştırmak

2- bu tür bilgiler için bir not defteri tutmak, sık aralıklarla tekrar etmek. ben şu anda büyükçe yazıp power point'e atıyorum (her slayt bir iki cümle olacak şekilde), sonra onları 2 sayfa tek sayfa olacak şekilde pdf'ye dönüştürüyorum. Ardından da ipad'de, üzerine notlar da alarak okuyorum. tablet bilgisayarlar hakkatten çok faydalı bu tür işler için.

3- başka birine anlatmak (örneğin: en uzun non stop uçuş B777-200 ER uçağı ile Hong Kong - Londra arasında yapılmış, 21 h 42 m sürmüş ve 21.600 km uçulmuş). bak şimdi sana anlatırken mesafeyi unutmuştum, ona baktım, şimdi bir müddet daha hatırlayacağım mesela :)
  • puc  (04.03.13 16:46:52)
Yazmak.

Isyerinde kullaniyorsan Evernote denen programi kullanmani tavsiye ederim.
  • long live rock n roll  (04.03.13 16:49:05)
yazmak ve tekrarlamak.

  • halitkin  (04.03.13 17:00:57)