10 Günlük krediye ne kadar faiz?

Bankacı suserlar bi el atsın (tecrübeli suserlara da hayır demem tabi ki). okul harcını yatırmak için 10 günlüğüne 200 tl ihtiyacım var. hsbc advantahe campuse kartım var oradan çekmeyi düşünüyorum. orada oranlar yazıyor da 10 gün sonra yatırınca 1 aylık faiz mi olur ne kadar olur, tecrübenize sığınıyorum.

30 ocak'ta karttan 200 tl çekip, 7 şubatta tekrar geri yatırmayı düşünüyorum. kesim tarihi 27 ocak. ne kadar öderim? tam fiyat istiyorum.

tefeci suser varsa o da olabilir, likitide sıkıntım var.

sanırım 10 lira civarı masraf, 5-10 lira arası da faiz ödersiniz.

  • dinomazu  (26.01.09 17:01:34)
nakit avans olarak çekicem direkt bankamatikten ona da masraf alıyorlar mı?

tam fiyat verebilecek kimse yok mu yahu? Bankacı suserler helelooooy
  • abtash  (26.01.09 17:07:05)
Çektiğiniz günden itibaren hem çektiğiniz miktara hem de o güne kadar alışveriş tarafındaki harcamaya faiz yemeye başlarsınız.

Yani 1000 tl alışveriş harcamanız olsun, 30 ocakta 200 tl de nakit çekin, 1200 lira için faiz işlemeye başlar. Nakit çekimde bankaların karı buradan gelir zaten.

Tam rakam bankanızın nakit ve alışveriş faizine, ve bu esnada kartta ne kadar alışveriş harcaması olduğuna bağlıdır. HSBC nin sitesine bakın rakamlar için.
  • sui  (26.01.09 17:26:47)
şundan eminim faizi aylık değil günlük olarak alıyorlar.

  • alchemistt  (26.01.09 17:30:51)
okul harcını yatırmamanın cezası daha az olur diye düşünüyorum.

  • ozdek  (26.01.09 17:58:09 ~ 17:58:33)
%4.39 aylık faizi var, hem nakit çekim hem de alışveriş faizi.

Şimdi eğer 27 ocakta ekstre kesiliyorsa onun son ödemesi 6 şubat falandır. Kartta alışveriş borcunuz 300 TL olsun, 30'unda nakit çekim yaptığınızda 30 ocak-7 şubat arası bu 300 YTL'ye de faiz işleyecek, yaklaşık 1 hafta ayın dörtte biridir desek, (300*.0439)/4 = 3.29

Nakit çekim faizi de aynı mantıkla (200*.0439)/4 = 2.19

Nakit çekim ücreti campus cardda %2.5muş. O da 200*.025=5

Hepsini toplarsak 3.29+2.19+5=10.48 TL

Bu hesap karttaki alışveriş borcunuzun 300 YTL olduğu varsayımı (bu rakam farklıysa verdiğim hesapta 300 yerine ne kadar alışveriş borcunuz varsa onu koyarak hesaplayın), alışveriş borcunuzun tamamını son ödeme tarihinde kapatacağınız (yani 6 şubat falan gibi), ayrıca nakit çektğiniz miktarı da 7 şubatta kapatacağınız varsayımları üzerinden yapılmıştır. Bu şartlar altında, bu borç bir sonraki ekstrenize yansıyacak. Ha eğer minimum ödeme falan yapıyorsanız, ya da borcunuzu geç yatırıyorsanız, ya da bankanın faiz oranları değişirse, ya da nakit çekim limitinizi aşıyorsanız falan bu hesaplar komple değişir, baştan söyleyeyim.
  • sui  (26.01.09 18:12:15)
@ozdek
okul harcını bu hafta içinde yatırabiliyorum n.ş.a'da ders seçimlerini yapabilmek için. bu hafta geçerse şubatın 13'üne kadar ek bir süre var o arada dilekçe ile kayıt yaptırılıyor. dilekçe ile uğraşmak istemiyorum, ondan krediye başvuruyorum.

  • abtash  (26.01.09 18:14:20)
@sui

çok sağol vakit ayırıp hesapladığın için, çok makbule geçti çekiyorum krediyi.
  • abtash  (26.01.09 18:16:37)
benim bildigim campus cardla nakit avansa faiz alınmıyor.

  • jeanne hebuterne  (27.01.09 00:14:05)