sadece türk'lere özgü yiyecekler?

avrupa, amerika'da olmayan neler var? çiğ köfte, midye, su böreği, tahin, pekmez vs..aklıma bunlar geliyor ama emin de değilim. sizin bildiğiniz neler var?

not : yemek değil de daha çok türkiyeden giderken götürülecek değişik yiyecek, baharat, tatlı vs..soruyorum

sucuk, kahve, kuru meyve. bu sucuk hadisesi kimi için çok önemli :D (yurtdışındaki türklerin istekleri olarak yazdım bunu yabancıya sucuk götürülmez elbette :D ona pastırma yakışır)

  • kediebesi  (02.03.13 10:58:57 ~ 11:11:55)
Türk kahvesi, turkish delight adı altında çakma şekerlemeleri saymazsak kaymaklı afyon lokumu

  • grimer  (02.03.13 11:02:14)
Mesir macunu ;)

  • Gucci  (02.03.13 11:03:48)
beyaz peynir çoğu ülkede yok. beyaz peynir önemli. zeytin de öyle. akdeniz ülkeleri dışında kahvaltıda zeytin yiyen de yok.

ilk arkadaşın dediği gibi sucuk da yok. var ama değişik tatları var.

tatlı olarak şerbetli tatlıları listeye koyabilirsin çoğu ülkede yemezler şerbetli tatlı (bizim türklerin açtığı yerlerden bulabilirsen belki oradan temin edersin)

bu arada düz yoğurt yok kimi ülkelerde. meyveli yoğurt var hep.

kimi ülkelerde çarliston biber yok.

ama bu dediklerim çoğu avrupa ülkesinde veya amerika'da türklerin açtığı yerde var. yani adamlar "burada ne yok" diye düşünüp orada satıyorlar.

fakat eski sovyet ülkelerine, rusya'ya veya asya'ya gidersen işin çok zor :)
  • thracian  (02.03.13 11:08:44)
tarhana yok sanırım.

  • kibritsuyu  (02.03.13 11:13:36)
leblebi abi.değişik değişik versiyonları var.acılı, şekerli, ballı-susamlı gibi.

  • Skey295  (02.03.13 11:17:54)
pişmaniyeyi iplik sanmıştı bi yabancı arkadaş, birde çekirdek bilmeyen vardı benim tanıdıklarımdan.

  • wishmaythşngs  (02.03.13 11:19:24)